weby pro nejsevernější čechy

V Libereckém kraji zemřelo na silnicích méně lidí

Do konce listopadu letošního roku vyšetřovala Policie na území České republiky celkově 96355 dopravních nehod. Při těchto nehodách přišlo o život 514 osob. Tento počet představuje výrazné meziroční zvýšení. Obětí nehod je v republice o 57 více než za stejné období v loňském roce.V Libereckém kraji je trend opačný. Výrazně méně usmrcených. Méně je těžce a lehce zraněných.

Za prvních 11 měsíců byla Policie ČR v Libereckém kraji volána k celkem 4 164 dopravním nehodám. To představuje sice nárůst o celých 104 nehod, následky však byly nižší. O život na silnicích v Libereckém kraji přišlo 17 osob, dalších 84 bylo zraněno těžce a 1 148 lehce. „Meziročně došlo k poklesu o 4 usmrcené, 2 těžce a 1 lehce zraněnou osobu. Mezi příčinami opět dominovala nepřiměřená rychlost společně s nesprávným způsobem jízdy. Nejvíce nehod způsobili řidiči motorových vozidel. Nepatrně klesly nehody způsobené dětmi v roli chodce a cyklisty“ uvádí Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje

Nejvíce usmrcených eviduje opět Českolipsko, kde přišlo o život 10 lidí, 5 osob zemřelo při nehodách na Liberecku. Meziroční snížení obětí dopravních nehod hlásí Semilsko. Kde zemřely od začátku roku  2 osoby. Na Jablonecku drží od začátku roku nulu usmrcených a hlásí také výrazný pokles zraněných osob.

Nejvíce nehod v kraji zavinili řidiči motorových vozidel – celkem 3 130. Zvěř a domácí zvířata byly viníky 746 nehod, zde naopak evidujeme nárůst o 111 případů. Řidiči nemotorových vozidel zapříčinili 181 nehod, meziročně o 42 více. Chodci byli označeni za viníky v 41 případech, zde došlo naopak oproti loňskému roku k poklesu o 3 nehody. Ve 29 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Alkohol či drogy asistovaly u 261 nehod, to je ve srovnání s rokem 2017 více 23 případů. O život vlivem těchto nehod přišlydvě osoby. V loňském roce zaznamenaly statistiky touto dobou již 5 mrtvých.

Liberecký kraj v prevenci nejvíce investuje do dopravní výchovy dětí. V Letošním roce podporoval jak samotné akce ve školách tak i provozovatele dětských dopravních hřišť. V příštím roce plánuje kraj více působit ve školách a zapojit pedagogy. „Již v loňském roce jsme se pustili do projektu, kdy se snažíme téma bezpečnosti dostat více do škol a také mezi rodiče. S našimi partnery se podařilo vyrobit řadu pomůcek, realizovat semináře a navštěvovat školy s naším programem. V projektu budeme pokračovat i v roce 2019“ dodává Marek Pieter, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Mezi tradiční aktivity kraje patří také kurzy pro motocyklisty, semináře pro středoškoláky nebo prezentace pro veřejnost. I tyto projekty hodlá kraj v příštím roce opakovat. „Kurzy pro motocyklisty jsou velmi žádané. V posledních letech také probíhalo jejich vyhodnocení, které ukázalo, že jsou pro účastníky skutečným přínosem. V příštím roce plánujeme minimálně 5 dalších kurzů. Jeden z nich bude pro učitelé autoškol“, uvádí Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

 

 

Tagy