weby pro nejsevernější čechy

Dva významní umělci se představí v turnovském muzeu

V turnovském muzeu se konají výstavy prací Jiřího Plátka a Jozefa Soukupa.

Muzeum Českého ráje v Turnově si na začátek dubna připravilo vernisáže výstav věnované dvěma významným umělcům Turnovska, jejichž významná výročí si letos připomínáme. První expozicí jsou výtvarné práce Jiřího Plátka, druhou pak exponáty šperkaře a skláře Jozefa Soukupa.

Výstava uměleckého knihaře Jiřího Plátka, jejíž slavnostní zahájení proběhne v úterý 9. dubna od 17.00 hod. v Kamenářském domě, je zároveň oslavou jeho 90. narozenin. Jedná se o soubornou retrospektivu vlastních výtvarných prací. Jiří Plátek se narodil v roce 1929 v Turnově v rodině knihařů. Otec i dědeček Jiřího Plátka se tomuto výjimečnému řemeslu věnovali v dílně v domě naproti muzeu. Snad proto Jiří Plátek nikdy nepřemýšlel o tom, že by chtěl dělat něco jiného. Vyučil se v dílně svého otce Františka Plátka ml. V letech 1946–1949 studoval na Státní grafické škole v Praze v mistrovském oddělení knihařském u profesora Otto Blažka. Po návratu ze studií se sice neměl kam vrátit, protože knihařská dílna jeho otce byla znárodněna, ale knihařské řemeslo nikdy neopustil. Odešel do Liberce a zpočátku při zaměstnání, později na volné noze, vyráběl díla, která prezentoval na výstavách v Hradci Králové, Praze, Teplicích, Liberci, Kroměříži a před více jak dvaceti lety také v Turnově.

V 60. letech se pustil i do experimentální fotografie, malby a dřevořezby. Od 80. let se ale plně věnuje knihařině. Ve své tvorbě navazuje na historickou tradici tohoto řemesla, ale zároveň se nebojí experimentovat a zkoušet zcela nové techniky. Jeho umělecké vazby jsou zastoupeny ve sbírkách u nás i v zahraničí. „Knihu v krásné vazbě bereme do ruky jako svátost. Máme touhu se jí dotknout a zároveň obavu, abychom jí neublížili,“ promluvil o své práci Jiří Plátek.

V roce 2018 se Jiří Plátek rozhodl darovat Muzeum Českého ráje v Turnově unikátní sbírku knižních vazeb tří generací turnovských knihařů Plátků včetně souboru svého uměleckého díla a historického vybavení knihvazačské dílny. S ohledem na výjimečnost nabízené kolekce se Muzeum Českého ráje rozhodlo některé z autorových děl za podpory Libereckého kraje a MKČR zakoupit. Část z této akvizice je součástí pořádané výstavy k 90. narozeninám autora,“ dodala kurátorka výstavy Vladimíra Jakouběová, ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.

Jiří Plátek je opravdový mistr knihařské práce. Myslím, že všichni v kraji, pro které je kniha mimo svůj obsah také uměleckým dílem, jsme se s jeho prací někdy setkali. A vždy to je svátek,“ dodala Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Druhá výstava JOZEF SOUKUP (1919–2004), GLYPTIK, ŠPERKAŘ, SKLÁŘ A MEDAILÉR bude zahájena ve čtvrtek 11. dubna od 17.00 hod v Klenotnici muzea. Je vytvořena ke stému výročí narození významného českého výtvarníka a odpovídá celému tvůrčímu rozsahu rodáka z Přepeř u Turnova.

Jozef Soukup vystudoval rytí do drahokamů v turnovské klenotnické škole. Respekt a vnímavost k ušlechtilému materiálu, který jeho odborný učitel Karel Tuček svým žákům vštěpoval, pak usměrnil Soukupův tvůrčí přístup na celý život. Pokračoval na pražské UMPRUM, kde se stal v letech 1978–89 profesorem. Obyvatelé a návštěvníci Turnova měli možnost se s ním a jeho žáky potkávat při prvních šperkařských sympoziích. Podstatnou část výstavy tvoří šperky a glyptika – gemy i drobné plastiky a medaile z rodinné sbírky. Další exponáty včetně rytého skla a skleněných plastik zapůjčilo UPM v Praze a muzea v Liberci, Jablonci n. N. a Pardubicích.

Vrcholem výstavy jsou však unikátní vysokoškolské insignie, rektorská žezla a řetězy z AMU, UMPRUM, VŠE, VŠCHT a Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové,“ uzavřela Jakouběová.

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí
Liberecký kraj

Tagy