weby pro nejsevernější čechy

Nisa – řeka, která nás spojuje, je téma populárně naučné konference, která se bude konat v jabloneckém Eurocentru

Liberecký kraj připravil pro širokou i odbornou veřejnost setkání, které představí řeku Nisu hned z několika pohledů. Vedle vodohospodářského či turistického pohledu na tok také zazní slova o proměnách prameniště Nisy, o ochraně vody, ale i o vodáctví a vodním skautingu, jež je s řekou úzce spjato již dvacet let.  

„Řeka, která na Hrádecku tvoří hranici tří států, je výrazným krajinným prvkem našeho regionu. Navíc je to letos již dvacet let, co se vodní skauti vydávají na plavbu společně s Vílou Nisou a předávají lidem její poselství,“říká hejtman Martin Půta. 

Poselství Víly Nisy je tradiční každoroční akce, kterou pořádají vodní skauti, jichž je v Libereckém kraji na tři stovky. Začíná u pramene Nisy a pokračuje na německé a polské území. Letos, kdy se koná již její 20. ročník, si družina naplánovala plavbu až k soutoku Nisy a Odry. Po cestě družina sbírá slavnostní stuhy se znaky měst, kterými proplouvá. Lidé Vílu a její doprovod vítají a naslouchají jejímu vodnímu poselství, které do města přináší. Celkem navštíví přes dvacet míst a zastaví v českých, německých i polských městech.

U příležitosti dvaceti let konání plavby uspořádá Liberecký kraj v pátek 14. června od 8:45 hodin konferenci „Nisa – řeka, která nás spojuje“. Místem konání je velký sál jabloneckého Eurocentra. Vstup je zdarma. Všichni jste srdečně zváni! Program konference a plán plavby naleznete v příloze.