weby pro nejsevernější čechy

Památkám pomůže audiovizuální projekt Monument/um

Hned dvakrát se v Libereckém kraji během prázdnin představí ojedinělá hudebně obrazová událost Monument/um, za nímž stojí zpěvačka Lenka Dusilová a VJ Aeldryn ze studia Lunchmeat. Benefiční projekt chce podpořit krásné a zároveň zchátralé památky. Název projektu v sobě spojuje tři faktory: monument, moment a um. Nabízí jedinečný zážitek ve stylu site specific art neboli umění zasazené do kontextu určitého prostoru, jímž je vymezeno. Výtěžek poputuje na obnovu památek.

První regionální zastávkou bude 27. července kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově u Chrastavy, kde se začne ve 20.30. Druhé zastavení se uskuteční 17. srpna v Jablečných lázních v Jablonci nad Nisou. Zde bude začátek ve 20 hodin. Obě památky mají sice to nejhorší za sebou, k jejich spáse však vede ještě dlouhá cesta.

„Od začátku svého působení na Libereckém kraji se snažím, aby se postupně navyšovaly prostředky na obnovu památek. Cyklus představení Monument/um svou hlavní myšlenkou přesně odpovídá tomu, jak se sama na obnovy památek dívám. Kromě památkové hodnoty hledám při úvaze o podpoře budoucí využití památky, tedy zda bude sloužit současnému životu, zda bude přístupná lidem. Je mi ctí, že jsem mohla benefičnímu projektu Monument/um udělit záštitu a děkuji oběma umělcům za jejich podporu památkám na území našeho kraje,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovnhoí ruchu Libereckého kraje. Monument/um bude mít formu komponovaného večera, kde nebude chybět krátká přednáška a dokument vztahující se k dané památce, který v těchto dnech natáčí ČT ArtZóna přímo pro projekt. Následovat bude samotné představení, kdy Lenka Dusilová svým hlasem, zvuky a hudebními krajinami a Aeldryn svou hrou se světlem, prostorem a organickými videokolážemi vyplní celý prostor objektu. „Monument/um přesahuje naši vlastní tvorbu, poutá nás k jednotlivým místům jejich příběhem a energií. Kromě samotné audiovizuální performance, která bude pokaždé jedinečná, tak navíc na moment splyneme s duchem památky a necháme ji, aby skrze nás promluvila,“ prohlásil Aeldryn.

Projekt chce zdůraznit fakt, že starat se o památky je důležité. „Podporujeme spolky, instituce, města i jedince, kteří mají vizi a našli památce nový smysl, pokud ten původní ztratily,“ sdělila ředitelka a spoluautorka projektu Soňa Paleta. 

Kromě Horního Vítkova a Jablonce se Monument/um zastaví ještě na západě a severovýchodě Čech: na Horním Hradu v Ostrově nad Ohří a ve Fabrice Temný Důl v Horním Maršově. V projektu tak rezonuje téma Sudet. Shodou okolností právě v pohraničí i myšlenka na sérii těchto představení vznikla, jak vzpomíná Lenka Dusilová. „V začátcích jsme hledali klíč k výběru památek a celému konceptu. Vzhledem k tomu, že jsem prožila větší část dětství v Karlových Varech a jeho krajinách a téma vykořeněnosti se nedohledatelně táhne mojí rodovou linií a hudební tvorbou, rozhodli jsme se usadit pilotní ročník právě na sudetských památkách.“

Koncept vznikl v roce 2015 v Duchcově pod vlivem emotivně silné akce, kdy Lenka Dusilová  a Aeldryn společně vystoupili na podporu Reinerovy fresky. Tehdy se zrodil nápad uskutečnit cyklus představení, který by pomohl vícero památkám.

Tagy