weby pro nejsevernější čechy

Liberecký kraj přispěl na obnovu podstávkového domu v Křižanech

Pozoruhodnou část regionální historie představuje podstávkový, částečně roubený dům z poloviny 18. století v Křižanech. Po většinu své existence sloužil jako obecná škola — takzvaná jednotřídka. Během let však zchátral; letos započala za podpory Libereckého kraje rozsáhlá rekonstrukce.

„Podstávkové domy jsou typické pro příhraniční oblasti našeho kraje s přesahem do Saska, kde jsou hojně zastoupené, a také do Polska. Tradiční lidovou architekturu je třeba chránit a pomáhat jejím majitelům udržet ji v dobrém stavu, abychom si uchovali odkaz našich předchůdců. Snažíme se o to z našeho dotačního fondu,“uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nejprve bylo nutné vzhledem k havarijnímu stavu rozebrat a znovu sestavit zhruba sto let starý přístavek a suchý záchod neboli prevét. U přístěnku byla narušená podezdívka, do které zatékalo, záchod měl narušenou statiku a hrozilo jeho zřícení.

Po demontáži bednění přístěnku majitel znovu vyzdil kamennou podezdívku z původního zdiva a cihel. Po rozebrání prevétu vyzdil zídku z pískovcových štuků a opět sestavil konstrukce a bednění. Stříšku přístěnku pokryl falcovaným plechem, toaletu střešní krytinou.

Pak se teprve přešlo k samotné rekonstrukci hlavní střechy domu včetně komínů. Po demontáži krytiny z břidlice, krytiny z dřevěných šindelů a očištění střech se provedly opravy střešní konstrukce, namontoval se rošt krytiny, dřevěné závětrné a podhledové lišty. V poslední fázi opravy střecha dostala novou krytinu, plechové žlaby a sněhové zábrany.

„Letos dům čeká oprava severního štítu, vybudování domovní čističky odpadních vod, nových rozvodů vody a částečně elektřiny. Veškeré rozvody jsou kvůli historické dlažbě uprostřed domu vedeny okolo stavby venkem. V nejbližších dvou letech bude nutné vyměnit dožité části roubení a podstávky na jižní, světnicové straně domu a kompletně zrekonstruovat všechna okna a dveře,“ doplnil majitel objektu David Landštof.

 

Tagy