weby pro nejsevernější čechy

Jedinečnou sbírku skleněných betlémů vystavují v Železném Brodě

Největší sbírku skleněných betlémů v celé republice lze zhlédnout v Železném Brodu. V tamním muzeu ji prezentuje Alena Kortanová; celkem její kolekce čítá více než sedm desítek současných i historických děl.

Nejvíce betlémů je klasických figurkových, vyráběných u sklářského kahanu, ale je možno vidět i velký hutní betlém, zasazený do ručně malovaných kulis Železného Brodu. Dále jsou to betlémy korálkové, ryté, broušené, z dutých skleněných trubic, betlémy coby tavené plastiky, betlémy na skle malované i betlém, jenž je skleněnou mozaikou.

„V Železném Brodě vlastně ani nečekáme jiné betlémy, než právě skleněné. 70 betlémů z jednoho materiálu, to už je skutečně pěkná řádka,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Do muzea se vstupuje přes prodejnu skla, kde se nabízí ke koupi několik druhů skleněných betlémů, ostatní typické železnobrodské figurky, skleněné ručně vinuté perle, ryté sklo, skleněné květiny, skleněné šperky a bižuterii a další regionální skleněné výrobky.

Nabízejí tu také kreativní výtvarné dílny s možností vytvořit si náhrdelník podle svých představ, náušnice, jednoduchou vánoční ozdobu nebo jiný skleněný výrobek za jednotnou cenu třicet korun; výrobu zvládnou i malé děti.

 

Tagy