weby pro nejsevernější čechy

Další premiéra Činoherního studia odhalí, jak to doopravdy bylo s Bratrstvem kočičí pracky

Činoherní studio uvede čtvrtou premiéru 48. sezóny. Bude jí rodinná inscenace BRATRSTVO KOČIČÍ PRACKY, která hrdiny známého komiksu představí v jiném světle.

Dlouhé Bidlo, Bohouš a Štětináč, známá trojka z okolí bájných Stínadel, provázela dětstvím a dospíváním téměř každého, kdo vyrůstal pod Řípem a hledal dobrodružství. Činoherní studio vsadilo na autorskou adaptaci známého příběhu. Pokud můžeme věřit slovům  Jana Plouhara, režiséra inscenace a spolu s dramaturgem Lukášem Černochem  i spoluautora námětu, můžou se diváci těšit na úplně jiný pohled, než na jaký jsou zvyklí z knih Jaroslava Foglara. „Chtěli jsme si udělat tak trochu legraci, že všechno může být jinak, než jak se to na první pohled předkládá. Že nesmíme věřit všemu, co nám média, v našem případě časopis Tam-Tam,říkají.“ vysvětluje Lukáš Černoch.
Bylo to někdy večer na Čtrnáctce (místnost techniků hned za jevištěm, pozn. red.), jen tak jsme házeli nápady a z Lukáše Černocha vypadlo: „Co udělat Rychlé šípy z druhé strany, z pohledu Bratrstva?“ A bylo rozhodnuto!,“ přibližuje Jan Plouhar, jak se zrodil nápad zinscenovat kultovní komiks jinak.
Text vznikal postupně a na zkouškách, dopředu na papíře žádný scénář nebyl, celý proces zkoušení je vlastně hledáním a improvizací, který dostane finální podobu až těsně před premiérou. Ta se uskuteční 14. června na zahradě Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem, následné reprízy pak v průběhu června a v polovině července na gotickém hradě Střekov.

Jan Plouhar, jenž už v Činoherním studiu režíroval pohádky Ronja, dcera loupežníka či Malý princ, do Bratrstva obsadil  Adama Ernesta, který hraje Štetináče, a Petra Uhlíka, ten se představí v roli Bohouše. Jan Hušek, jenž v Bratrstvu dostal první příležitost v Činoherním studiu, hraje Dlouhého Bidla. Od září se stane členem hereckého souboru ústecké činoherní scény. Režisér Plouhar k výběru herců dodává: „Vlastně to bylo logické, že v tom budou Adam s Petrem a třetího Honzu navrhl umělecký šéf David Šiktanc. Když jsme se potom poprvé setkali, tak trojice k sobě krásně zapadla.  Každý je jiný a tak se hezky doplňují. Hlavní bylo, aby nás to spolu bavilo, což se daří. Je nás prostě pět chlapů v klubovně.“
Do inscenačního týmu patří i Anežka Škrnová a Simona Pekařová, autorky kostýmů a scénografie. Hudba k inscenaci je dílem kolektivu autorů. Bratrstvo kočičí pracky je dle slov autorů představením pro rodiny s dětmi. Doporučený minimální věk je 8 let.

Bohouš Š. Bidlo: Bratrstvo kočičí pracky
4. premiéra 48. sezóny Činoherního studia
premiéra: 14. června v 15 a 17 hodin, zahrada Českého rozhlasu Sever, Ústí nad Labem
reprízy: 18. června, 11. a 12. července, hrad Střekov, Ústí nad Labem
bližší info: https://www.cinoherak.cz/repertoar/bratrstvo-kocici-pracky/
Režie: Jan Plouhar
Dramaturgie: Lukáš Černoch
Výprava: Anežka Škrnová a Simona Pekařová
Hudba: kolektiv autorů
Grafický design: Magdaléna Gurská
Fotografie: Tomáš Lumpe, Martin Špelda
Trailer: Dita Havránková
Hrají:
Dlouhé Bidlo: Jan Hušek
Štětináč: Adam Ernest
Bohouš: Petr Uhlík
+ putovní role Červenáčka

(zdroj tisková zpráva Činoherního studia)

Tagy