weby pro nejsevernější čechy

Kraj znovu vyvěsil historickou vlajku Běloruska a přidává se ke Dni solidarity

Historická běloruská vlajka visí od nedělního rána na terase budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. Ten jejím vyvěšením dává najevo podporu občanům Běloruska a vzdává úctu obětem represe při loňských událostech po tamních prezidentských volbách. K projevům solidarity s běloruskými občany vyzvala nedávno na svém twitterovém účtu Svjatlana Cichanouská, která patří mezi nejviditelnější tváře běloruské opozice.

Prostřednictvím Mezinárodního sdružení občanské Bělorusko se výzva šířila dále do světa. Spolek se už více než 16 let aktivně snaží o podporu lidských práv, demokratizace a rozvoje občanské společnosti v Bělorusku.

„Ve čtvrtek 4. února jsme byli Mezinárodním sdružením občanské Bělorusko osloveni i my. Vyvěšení historické běloruské vlajky na budově kraje podpořili jednomyslně všichni členové krajské rady. Jakýkoli projev solidarity znamená víc než jen nečinně přihlížet. Libereckému kraji není osud Bělorusů lhostejný. Utrpení vždy nutí k soucitu,“uvedl hejtman Martin Půta

Historická vlajka Běloruska byla používána v krátkých obdobích formování běloruské nezávislosti, v letech 1918–1919, a během novodobé emancipace moderního běloruského národa po rozpadu Sovětského svazu v letech 1991–1995.

Liberecký kraj ji už vyvěsil v srpnu loňského roku po tamních prezidentských volbách, aby dal najevo podporu utlačovaným a poukázal na nedemokratické principy v Bělorusku.

Tagy