weby pro nejsevernější čechy

Liberecký kraj podpořil obnovu kostela Narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném

Záchranu a renovaci historických staveb dlouhodobě a systematicky podporuje Liberecký kraj. Další památkou, na jejíž obnovu v letošním roce přispěl, je kostel Narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném. Částka 134 tisíc korun poputuje na opravu štítové vazby krovu a úžlabí střechy kostela.
„Kostel samozřejmě potřebuje i další opravy, ale dochází k nim postupně. Právě štítová vazba krovu a střecha je jedním z těch základních zásahů, které je třeba udělat před dalšími dílčími opravami,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Klasicistně řešený kostel byl postaven v letech 1789 až 1793 pod vedením architekta F. Theumerta z Turnova, přičemž v roce 1895 došlo ke zvýšení věže. V jeho okolí se nalézá domek s márnicí a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1824. Celý areál ohrazuje zeď.
Zařízení kostela je pseudorománské; pochází z roku 1878. Kazatelna je z období kolem roku 1800 a je na ní reliéf s biblickým vyobrazením Rozsévače. Hlavní oltář s olejomalbou sv. Jana Křtitele pochází od akademického malíře Petra Maixnera z roku 1878.
Na kruchtě se nachází dosud funkční varhany z dílny bratří Riegerů z roku 1888, které kostelu věnoval místní sklovýrobce Josef Riedel.
Prostor hlavní lodi je osvětlován třemi lustry s vachtlovými ověsy. Největší, prostřední lustr, pochází z roku 1842 z dílny jizerskohorského skláře F. Riedla. K zajímavosti je, že je v kostele instalováno teplovzdušné vyhřívání hlavní lodi topnými kanály.

Tagy