weby pro nejsevernější čechy

Vlakem Českým rájem: hrady, zámky, ale i řemeslné dárky a nádražní depo

Jedním z nejvyhlášenějších turistických cílů je Český ráj. Jako úplně první v republice tu byla v roce 1955 vyhlášena chráněná krajinná oblast, zároveň se zde nachází jedinečný geopark, který se v roce 2015 jediný v Česku stal členem Globální sítě geoparků UNESCO. O množství přírodních i historických památek v tomto přitažlivém regionu nemluvě.
S příchodem železnice do Českého ráje, se výrazně pojí rozvoj turistiky. Spojení s Libercem, Pardubicemi a Prahou zvýšilo zájem o krásy této části Libereckého kraje, který neupadá ani dnes. „Pohybovat se po Českém ráji vlakem a potom pěšky, to je ta nejlepší možná volba. Nemáte starosti s parkováním, vlakem jedete půvabnou krajinou,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Výchozím místem pro výlety nechť je samotné srdce Českého ráje, jímž je Turnov. Ve městě se nachází řada míst, které by při návštěvě byla škoda opominout – například Muzeum Českého ráje a jeho nová expozice věnovaná horolezectví.
V Turnově mají hned dvě železniční stanice – hlavní nádraží Turnov a zastávka Turnov město. Z druhé jmenované vychází několik turistických stezek, pozornosti by ale neměla uniknout ta červeně značená. Nese název Zlatá stezka Českého ráje a přiblíží nejznámější místa.
Z turnovského hlavního nádraží se pak lze na průzkum tohoto malebného regionu vydat hned několika směry. Cesta vlakem k Jičínu představí to nejznámější: hrady Valdštejn, Hrubá Skála, Trosky a pohádkový Jičín. Z každé zastávky se turisté snadno dostanou po velmi dobře značených turistických i cyklistických trasách k těm nejznámějším výletním cílům. Pokud se vydají směrem na Železný Brod a Semily, čeká je krajina kolem řek Jizery a Kamenice bohatá na tradiční lidovou architekturu, sklárny, rozhledny a hrady.
Depo Turnov je od roku 2021 zapsáno jako kulturní památka. Skládá se z lokomotivní remízy, železniční točny, vodojemu, vodního jeřábu a popelové jámy v kolejišti. Není otevřeno denně, nicméně pořádané akce jsou včas avizovány na webu kolejklub.
I z Turnova je možné odvézt si zajímavý dárek v podobě regionálního výrobku. Kromě šperků z Granátu to může být i něco z produkce firmy Jablečná, která vyrábí produkty ze starých odrůd jablek pěstovaných šetrným způsobem v Českém ráji. Od turnovského řemeslníka Jana Petrnouška si zájemci mohou pořídit do kuchyně dýhované nádobí, ke kterému se hodí dřevěné lžíce a mísy od Turnovana Břetislava Jansy. Každého kuchaře pak při přípravě jídel potěší kvalitní základní suroviny, jakými jsou například oleje, pesta nebo
omáčky z Dobrot z ráje.

Tagy