weby pro nejsevernější čechy

Harcovská přehrada chrání Liberec před velkou vodou. Čekají ji proměny

Častým cílem výletů Liberečanů i návštěvníků města v každém ročním období je vodní nádrž Harcov, nazývaná také Harcovská či Liberecká přehrada. Leží nedaleko centra
krajské metropole v údolí Harcovského potoka, obklopená z jedné strany lesem a z druhé klidnou vilovou čtvrtí.
„Harcovská přehrada projde během následujících let rekonstrukcí, kterou provede Povodí Labe. Na tuto rekonstrukci plánuje navázat město Liberec velkými úpravami okolí přehrady, která přinesou spektrum možností pro trávení volného času, především však kultivaci prostoru,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Liberecká přehrada, vybudovaná mezi lety 1902–1904, je součástí jizerskohorské přehradní soustavy vyprojektované profesorem Otto Intzem z Cách. Na stavbě se podílela vídeňská
firma N. Rella & Neffe a liberecká W. Streitzig & Co.
Intze plánoval šest přehrad, celkem se jich postavilo pět. Kromě liberecké to byly mšenská, bedřichovská, fojtecká a mlýnická přehrada. Impulzem k jejich vytvoření byly ničivé záplavy konce 19. století, především ta v roce 1897, která měla katastrofické následky pro obyvatele podhorských oblastí.
Nezbytné prostředky na jejich výstavbu dodali místní podnikatelé, mezi nimiž nechyběli ani textilní magnáti Liebiegové. Podnik Johann Liebieg & Co., pozdější Textilana, též využíval vodu z liberecké přehrady pro svůj provoz; byla jí zásobována i vila Theodora Liebiega mladšího.
Hráz této nádrže má výšku 20,5 metru, je 157 metrů dlouhá a její koruna se nachází 13 metrů nad okolním terénem. Je schopná zadržet maximálně 630 000 m3 vody. Dnes slouží zejména jako rekreační místo obyvatel Liberce.

Tagy