weby pro nejsevernější čechy

Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium

Nahlédnout přímo pod ruce řezbářů a sledovat, jak se kus hrubě tesaného dřeva mění v umělecké dílo, budou moci od 7. do 10. června návštěvníci skanzenu Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova. Koná se tam tradiční setkání řezbářů z celé republiky. Jejich díla pak budou k vidění i na krátké výstavě.

Řezbářská sympozia se dnes konají na mnoha místech republiky. Jejich výsledky v podobě soch, ale i třeba laviček pak zdobí města a obce. Vyzkoušet si, o čem je řezbářské umění, to je určitě zajímavá příležitost pro mnohé návštěvníky. Právě na Dlaskově statku mohou takovou možnost využít,“  uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na tradiční sympozium se těší nejen návštěvníci, ale hlavně samotní řezbáři, mezi nimiž je řada těch, kteří spolu s řezbářem Karlem Hajnem byli u prvního ročníku v roce 1996 – Stanislav Pokorný, Václav Plechatý, František Petranyi, Martin Patřičný, Zdeněk Vilém nebo Miloslav Švec. V průběhu let tuto sestavu doplnili další účastníci – Jan Viktora, Tomáš Dostál Bosambo, Ivan Šmíd, Miloš Šimek, Iveta Sádecká, Honza Švadlenka, Jaromír Dědek, Marta Novotná a mnozí další.

Turnovské Muzeum Českého ráje, jež Dlaskův statek spravuje, se tímto způsobem snaží prezentovat svým návštěvníkům řemeslo s dávnou tradicí. Dřevo bylo odnepaměti jedním z nejpoužívanějších materiálů.

Tagy