weby pro nejsevernější čechy

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem

Období, kdy se příroda probouzí k životu a horami se rozléhá vůně nového začátku roku – to je jaro. Krkonoše, malebná horská oblast, nacházející se na hranicích České republiky a Polska, láká návštěvníky svou bohatou paletou barev, zvuků i vůní. Od kvetoucích luk a lesů po sněhové zbytky na vrcholcích hor – jaro v Krkonoších nabízí nespočet možností pro turisty, kteří touží po dobrodružství v přírodě.

Jarní příroda je plná síly, jásavých barev a čerstvé zeleně. Je to přímo výzva pro výletníky, vydat se na cesty a nasát velkou porci té energie. Kromě samotných výletů do přírody nabízí Krkonoše řadu zajímavostí v muzeích a třeba také zážitek ze sklářského umění v harrachovské sklárně. Stačí jen vyrazit,“  uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Lyžařská sezóna je sice u konce, historii tohoto sportu si lze připomenout v Dolní Branné v Muzeu lyžováníSídlí v nejstarší zachované stavbě obce, starobylé roubence čp. 1, která prošla kompletní rekonstrukcí. Expozice muzea je plná lyží, saní, bruslí a dalších artefaktů spojených se zimními sporty. Shromáždil je místní kantor a lyžařský trenér Aleš Suk. Součástí výstavy je i síň slávy Bohumila Hanče a dalších úspěšných sportovců z Krkonoš.

Pořádnou jarní túru představuje výšlap k Pančavskému vodopádu přes pramen Labe. Turisté sem vystoupají z Horních Míseček, které jsou především známé jako zimní středisko nedaleko Špindlerova Mlýna. Dále cesta pokračuje přes Medvědín až k Vrbatově boudě a dál k cíli. U Pančavského vodopádu se nalézá Ambrožova vyhlídka, ze které je podívaná na Labský důl, Kozí hřbety, Kotel nebo Lysou horu.

V Krkonoších si přijdou na své i milovníci piva. Kromě toho, že tu mají také svou vlastní pivní stezku, stejně jako v Lužických horách, nalézají se zde i pivní lázně fungující v rámci Sklárny Novosad a syn. Ta je nejstarší funkční sklárnou v Čechách, byla založena před více než 300 lety. Lze zajít na exkurzi do výroby, v areálu se též nachází Muzeum skla. Vaří zde i vlastní pivo – dvanáctistupňového Františka.

Adrenalinové zážitky servíruje bobová dráha v Harrachově. Je jednou z nejdelších v České republice, měří přibližně 1000 metrů a nabízí celkem 17zatáček a dvě nadzemní křížení. Dráha a vlek jsou osvětleny, což znamená, že se tu dá užívat jízda i po setmění.

Pokud bude přát počasí, je možné zpříjemnit si odpoledne procházkou na Mumlavské vodopády v Mumlavském dole. Tvoří je stupňovité žulové bloky, které vytvářejí pozoruhodnou scenérii. Procházka k vodopádům je dobře přístupná po modře značené trase z harrachovského autobusového nádraží kolem lesnického muzea Šindelka, kde se lze zastavit po cestě zpátky od vodopádů. Expozice seznamuje s lesnictvím – od vytěžení lesního porostu přes přiblížení kmenů k cestám a jejich odvoz k dalšímu zpracování až po následnou obnovu lesa a péči o něj.

Další jarní tipy jsou k vidění na sociálních sítích REGION LIBEREC. K návštěvě vybízejí i webové stránky Krkonoš.

Tagy