weby pro nejsevernější čechy

Jaro v Českém ráji: romantika u řeky i pískovcoví svatí

I Český ráj, úchvatná krajina plná skalních měst, romantických údolí i historicky zajímavých staveb, se probouzí z dlouhého zimního spánku a na světlo se tu dere rozkvetlá příroda.  Stojí to tu za prokoumání nejen zblízka, ale i z výšky.

Český ráj je zejména o víkendech a prázdninách velmi navštěvovanou turistikou oblasti. Všem, kteří si chtějí skutečně vychutnat jeho krásu, doporučuji vydat se na výlet ve všední dny. Některé výlety se díky prodlužujícím se dnům dají zvládnout i odpoledne po práci a výletníků potkáte minimálně,“  uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Zlatá stezka Českým rájem, spojující Kozákov a Malou Skálu a pokračující až na Frýdštejn, se může pochlubit novým přírůstkem v podobě rozhledny Hamštejn. Tato unikátní stavba, připomínající svým tvarem raketu, se stala vítězem ankety Klubu přátel rozhleden – Rozhledna roku 2023. Moderní vyhlídková věž, postavená z oceli a dřeva, s celkovými 25 metry nabízí jedinečný pohled na okolní krajinu. Pro takový výhled je třeba zdolat přesně 121 schodů.

Kdo touží po nezapomenutelné procházce po malebném Českém ráji, pro toho je správnou volbouRiegrova stezka. Tato necelé čtyři kilometry dlouhá naučná trasa, nesoucí své jméno po slavném semilském rodákovi, doktoru Františku Ladislavu Riegrovi, provede skrz romantické údolí Jizery a jejím skalnatým kaňonem. Trasa stezky vede návštěvníky po pravém břehu řeky Jizery, která prochází přírodní rezervací Údolí Jizery u Semil a Bítouchova. Na pravé odvážlivce tu čekají čtyři tunely a 77 metrů dlouhá visutá lávka, která se tyčí šest metrů nad řekou. Terén stezky je nevhodný pro kočárky a kola.

Prachovské skály, klenot Českého ráje, představují ráj pro turisty i horolezce. Nacházejí se necelých deset kilometrů severozápadně od Jičína a jsou snem každého, kdo touží po dobrodružství v srdci skalnatých vrcholků. Hustá síť turistických značek míří roklemi, stržemi a úžlabinami, odkrývajícími krásy tohoto přírodního skvostu. Nejzajímavější z prohlídkových okruhů je Velký okruh, který provede všemi zákoutími skal. Pro ty, kteří si chtějí užít klidnou a nenáročnou procházku, je ideální Malý okruh. Oproti Riegrově stezce je zde i trasa pro kočárky.

Milovníky lidové architektury potěší Kopicův statek. Tato roubená usedlost, nacházející se poblíž vesnice Kacanovy, je domovem umění, které vzniklo díky talentu Vojtěcha Kopice. Značený prohlídkový okruh vede pískovcovým údolím, kde se skrývají reliéfy vytesané v letech 1940 až 1978. Od sv. Václava po sv. Annu, od Mistra Jana Husa po Karla IV – ožívají tu postavy z českých dějin, výjevy z církevních bájí a pověstí, doplněné verši. Sám Vojtěch Kopic, známý jako naivní sochař – samouk, vtiskl do pískovcových skal nesmazatelnou stopu.

Zámek Hrubý Rohozec , elegantní stavba obklopená malebným anglickým parkem, otvírá své brány návštěvníkům do více než třiceti historických a bohatě zařízených místností, které kdysi obývali členové slavného rodu Des Fours Walderode. Od reprezentačních sálů až po soukromá apartmá, každá místnost vypráví svůj příběh díky původnímu nábytku, obrazům a dalším historickým pokladům. Knihovny, jídelny a sály připomínají svým bohatstvím minulé slávy a důstojnosti. Vydat se lze i na prohlídku středověkých sklepů, kde se skrývá další část zámku. Po prohlídce se nabízí procházka anglickým parkem se sochami ze 17. a 18. století a romantickou umělou jeskyni nad skalním srázem.

Tipy na výlety ukazují sociální sítě REGION LIBEREC, popřípadě webové stránky Českého ráje.

Tagy