weby pro nejsevernější čechy

Liberec získal v rámci EU Mise „100 klimaticky neutrálních a chytrých měst“ důležité ocenění Mission Label

Významného úspěchu za dosavadní aktivitu v rámci projektu EU Mise „100 klimaticky neutrálních a chytrých měst“ dosáhlo začátkem května město Liberec. Stalo se jedním z 38 oceněných měst, jehož zástupci obdrželiocenění za strategickou přípravu a spolupráci s klíčovými aktéry v oblasti klimatické neutrality tzv. Mission Label. V litevském Vilniusu ho převzal náměstek primátora pro energetiku a Smart City Vojtěch Prachař spolu s kolegy z odboru strategického rozvoje a dotací, i s některými dalšími partnery.K iniciativě Evropské komise, kterou řídí konsorcium NetZeroCities, se Liberec přihlásil jako jediné město z ČR v roce 2022.

Ocenění městu otevírá příležitost získat další finanční prostředky na implementaci klimatického akčního plánu a současně i metodickou a expertní podporu ze strany konsorcia NetZeroCities.

Konkrétně bude možné čerpat finance z Evropské investiční banky, využívat technické podpory a asistenci v rámci přípravy jednotlivých projektů. Konsorcium zároveň městu zafinancuje například i specialistu, který Liberci pomůže s hledáním financování klíčových projektů.

Toto ocenění je uznáním dosavadního úsilí našeho města, které se aktivně věnuje rozvoji komunitní energetiky a zároveň výrazně snižuje náklady na energie u městských budov. Naším cílem je vybudovat a nastavit funkční energetické společenství, které umožní dlouhodobý a udržitelný rozvoj energetiky ve městě. To zahrnuje i vytvoření podmínek pro vstup soukromých investorů. Ve spolupráci s partnery připravujeme celou řadu opatření, jejichž smysluplné a postupné zavádění zvýší kvalitu života obyvatel našeho města,“říká náměstek primátora pro oblast energetiky a Smart City Vojtěch Prachař.

Jako jeden z klíčových partnerů v oblasti dekarbonizace města se slavnostní ceremonie zúčastnil také Jan Sedláček, předseda představenstva Teplárna Liberec, a.s., a Jörg Lüdorf, předseda správní rady ENETIQA.

Prvním milníkem inciativy „100 klimaticky neutrálních a chytrých měst“bylopro všechna zúčastněná evropská města úspěšně dokončit strategickou přípravu, která mimo jiné obnášela vytvoření klimatické smlouvy, včetně akčního a investičního plánu.

Dokumenty Liberec dokončil v loňském roce. Následně je podepsali zástupci města spolu s dalšími klíčovými aktéry, kam patří například Ministerstvo místního rozvoje ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Liberecký kraj, Teplárna Liberec, Krajská nemocnice Liberec, Denso Manufacturing Czech a mnozí další.

Následoval několik měsíců trvající validační proces ze strany Evropské komise, který završilo osobní setkání zástupce Evropské komise Patricka Childa s vedením města a společné řešení aktuálních a plánovaných projektů v rámci klimatické mise, ale i problémy a výzvy, kterým město Liberec čelí. Celý proces byl završen úspěšnou validací ze strany Evropské komise a město následně získalo zmíněný Mission Label.

A co konkrétně město Liberec doposud v rámci projektu „100 klimaticky neutrálních a chytrých měst realizovalo“?

Díky účasti města v misi se od roku 2023 podařilo získat přibližně 24 milionů korun na konkrétní projekty. Navázali jsme cenné kontakty s řadou měst i odborníků a významně se zlepšila spolupráce s aktéry na lokální, regionální, národní i evropské úrovni. Intenzivněji komunikujeme zejména s ministerstvy. Zároveň jsme se začali věnovat otázkám mezirezortní spolupráce a hledání způsobů, jak systémově podporovat česká města. Díky misi se také urychlila příprava komunitní energetiky v Liberci. Nyní se věnujeme systematizaci participativní agendy a rozvoji dalších souvisejících aktivit,“upozorňuje náměstek primátora Vojtěch Prachař.

Iniciativa má potenciál podpořit rozvoj Liberce jako území, které bude udržitelnější, zdravější a přívětivější pro občany i firmy. Město nyní čeká fáze mnohem náročnější, a to samotná implementace naplánovaných projektů. Stěžejním rysem celé mise je, že města – municipality – nemohou tohoto ambiciózního cíle dosáhnout samy.Je nezbytné, aby v tomto úsilí mělo město podporu všech klíčových aktérů, ministerstev, firem působících v regionu, veřejnosti i finančního sektoru. Zásadní roli přitom hraje vzájemná spolupráce, podpora a otevřená komunikace města navenek. Dalším krokem proto bude posílení a rozšíření participace a osvětových aktivit,“dodává náměstek primátora Vojtěch Prachař.

Tagy