weby pro nejsevernější čechy

V liberecké zoo odstartoval přesun žiraf Rothschildových. Důvodem je rekonstrukce pavilonu

V Zoo Liberec odstartoval první z plánovaných transportů čtyřčlenné skupiny žiraf Rothschildových. Důvodem jejich přesunu je kompletní rekonstrukce pavilonu, která začne letos v září a potrvá přibližně rok.

Jako první byl v pondělí 14. července převezen z Liberce do Zoologické zahrady Jihlava roční samec žirafy. V Jihlavě se stane součástí nově sestavované samčí skupiny. Zbylé tři žirafy z Liberce zatím pod Ještědem zůstávají, ale i je na konci léta čeká stěhování do jiných zoologických zahrad.

Nový pavilon nabídne lepší podmínky i atraktivnější expozice

Rekonstrukce pavilonu přinese nejen lepší podmínky pro zvířata, ale také modernější expozice pro návštěvníky. Venkovní výběh žiraf se rozšíří na dvojnásobek a v návštěvnické části pavilonu vzniknou nové akvarijní a terarijní expozice, zaměřené zejména na faunu východní Afriky. Po dobu rekonstrukce musí být všichni obyvatelé pavilonu vystěhováni – zebry bezhřívé zůstanou v rámci libereckého areálu, žirafy však kvůli svým prostorovým nárokům putují do jiných zoo.

„Všechny naše žirafy se stanou součástí velké výměny mezi čtyřmi českými zahradami – Dvorem Králové, Jihlavou, Ostravou a Libercem. Na konci léta tak budou všechny skupiny nově a vhodně složené s ohledem na budoucí chov nebo ideální sestavu samčích skupin. Pouze liberecký chov si dá plánovanou roční pauzu. Děkujeme všem kolegům za skvělou spolupráci a koordinátorovi chovu za podporu plánovaných přesunů,“ uvedl hlavní zoolog Zoo Liberec Luboš Melichar.

Přeprava žiraf je logistický oříšek

Kvůli své výšce vyžadují žirafy speciálně upravené přepravníky. Dnešní technologie umožňují přepravovat i více žiraf najednou – vozidla jsou vybavena posuvnou střechou, kterou lze během nástupu zvířete zvednout na maximální výšku a po jeho usazení opět stáhnout. To pomáhá snížit těžiště zvířete a zajišťuje větší stabilitu během cesty.

„Žirafy mají těžiště hodně vysoko a jsou tak náchylnější ke zranění. Kdyby vozidlo muselo náhle prudce brzdit, mohlo by to pro žirafu znamenat pád a fatální následky. Díky snížení těžiště je mnohem stabilnější. Navíc pro ně tato poloha není nepřirozená a během několikahodinového transportu ji zvládají bez problémů,“ vysvětluje Melichar.

Celý proces transportu ukazuje na vysokou úroveň spolupráce mezi českými zoologickými zahradami a jejich společný zájem o smysluplné řízení a koordinaci chovů.

Tagy