weby pro nejsevernější čechy

Liberecký kraj pokračuje ve stabilizaci vlastní dopravní společnosti

Cestující z Liberce do Mladé Boleslavi budou mít větší pohodlí. ČSAD Liberec dnes představila dva nové autobusy.

Dva moderní autobusy značky VDL Futura dnes představila společnost ČSAD Liberec. Oba vozy budou již v průběhu prosince jezdit převážně na trase č. 540 360 Liberec – Hodkovice nad Mohelkou – Mladá Boleslav. Každý z vozů pojme 65 sedících pasažérů a je klimatizovaný. Pořizovací cena jednoho autobusu je 7,28 mil. korun bez DPH.

Liberecký kraj pokračuje ve stabilizaci vlastní dopravní společnosti, díky které bude mít veškeré výdaje, které nyní platí za veřejnou dopravu pod kontrolou. Chceme si jako vlastník společnosti ověřit, zdali jsou náklady, které nám vykazují soukromé společnosti oprávněné. Hlavním cílem kraje je za vynakládané peníze zajistit kvalitní veřejnou dopravu pro co největší část obyvatelstva našeho regionu,“ řekl hejtman Martin Půta. Kraj na kompletní zajištění dopravní obslužnosti vydává ze svého rozpočtu 645 milionů korun, v příštím roce to bude dokonce o 45 milionů více.

„Vozy pořizujeme nejen proto, že chceme obnovit vozový park, ale také proto, že zůstanou v majetku vlastníka, tedy Libereckého kraje, který tak už nebude v pozici, kdy si komerční autobusoví dopravci budou moci klást podmínky,“ vysvětlil Jiří Řádek, jednatel společnosti Autobusy LK a dodává, že obnova vozového parku bude ve velké míře pokračovat v roce 2020.

„Dlouhodobým cílem společnosti ČSAD Liberec je neustálé zlepšování komfortu přepravy pro naše cestující a pracovních podmínek pro řidiče. To při zachování velmi příznivé ceny pro objednatele,“ uvedl Martin Bobek, předseda představenstva ČSAD Liberec, a.s.

Zatímco společnost ČSAD Liberec si účtuje za cenu dopravního výkonu na Liberecku 33,38 Kč, BusLine a.s. jezdí na Jablonecku a Semilsku dokonce za 36,39 korun za kilometr. Průměrná výše ceny dopravního výkonu na Českolipsku, kterou kraj platí společnost ČSAD Česká Lípa je 32,85 korun.

„Dnes jsme představili dva nové autobusy značky VDL Futura FHD2 148/460, na které jsme čekali dva roky. Jsou to jedny z nejlepších autobusů, které poskytnou komfort cestujícím na delší lince do Boleslavi s oběhem 460 km denně,“ řekl Martin Oumrt, ředitel společnosti ČSAD Liberec, a.s.

Klimatizovaný autobus VDL Futura FHD2 148/460 je 14,85 metrů dlouhý. Je osazen motorem s objemem 13 litrů s výkonem 460 kW a automatickou převodovku ZF Traxon. Přepraví celkem 65 sedících cestujících. Samozřejmostí je klimatizace a WC. Autobusy VDL vynikají zejména vysokou spolehlivostí, komfortem, designem, všestranností, prostorem pro cestující zejména v místě pro nohy, ekonomikou provozu díky nízké spotřeba pohonných hmot a dlouhými servisními intervaly.

Tagy