weby pro nejsevernější čechy

iQLANDIA a iQPARK slaví výročí! Návštěvníkům nadělí iQFABLAB

Přes 2 miliony návštěvníků, 42 tisíc badatelských aktivit, 3 tisíce workshopů a téměř tisícovka živých vystoupení v Planetáriu! To jsou čísla libereckého science centra iQLANDIA, které dnes slaví páté narozeniny. K oslavám se přidává i patnáctiletý iQPARK, vůbec první science centrum v zemi a nově samostatná expozice iQLANDIE. A co vědecké zařízení nadělí turistům? Těšit se mohou na narozeninové party, nový provoz  iQFABLAB – chytrou dílnu digitálního věku, interaktivní výstavu „Už vím proč“ v iQPARKU  a další exponáty.

Za patnáct let se nám v Liberci podařilo vybudovat science centrum srovnatelné s těmi v západní Evropě, Americe nebo Asii. Dokázali jsme zařadit návštěvu centra, jeho programů nebo Planetária do běžného programu rodin a škol. Lidé mají o vědu větší zájem, což mě těší,“ říká Pavel Coufal, ředitel společnosti iQLANDIA, o. p. s. Science centrum popularizuje zábavným způsobem přírodovědné obory, v iQLANDII najdou lidé přes čtyři stovky interaktivních exponátů, v iQPARKU jich je přes dvě stě.

Exponáty Made in Liberec

iQPARK vznikl již v roce 2004, iQLANDIA pak otevřela brány prvním návštěvníkům 28. března 2014. „Při budování expozic,ať už v iQPARKU, nebo iQLANDII, jsme se nejdříve inspirovali my ve světě, postupně se však role vyměnily, dnes se zástupci cizích center učí od nás. Sami dokonce některé exponáty vyrábíme, můžete je vidět po celé Evropě – například Obtisk těla,“ dodává ředitel. Česká science centra jsou podporována zejména z regionálních rozpočtů. „V Liberci se postupně situace lepší, nedávno jsme od Kraje i Města získali prostředky na programy pro školy. Nicméně stále hledáme společnou cestu,“ doplňuje Pavel Coufal.

Už 16. května otevře společnost ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci iQFABLAB – chytrou dílnu digitálního věku, která bude vybavena 3D tiskárnami, vinyl cuttery nebo třeba lasery a určena bude nejenom veřejnosti, ale především školním skupinám. „Tím ale pro letošek nekončíme. V iQLANDII nově představíme exponáty z oblasti hightech, jako třeba rozpoznávání emocí, věku, tváře či hlasu. Chybět nebudou vychytávky, které vysvětlí principy, jako je lom světla, štěpení atomů či přeměny energie. V iQPARKU bude postupně vznikat interaktivní výstava ´Už vím proč´,“ poznamenává ředitel.  V iQLANDII se za dobu fungování proměnilo zhruba
50 % exponátů, původní iQPARK byste již dnes nepoznali.

Science centrumjako doplněk výuky

Tematické science show, laborky nebo pracovní listy – to vše nabízíiQLANDIA školám z celé ČR. „Neustále spolupracujeme s pedagogy. Vytváříme exponáty, které jednoduchou formou vysvětlují to, co pomocí učebnic ve škole vysvětlit nejde. To samé platí o odborných programech a badatelských aktivitách. Rádi bychom jednou docílili toho, aby školy mohly mít u nás návštěvu zdarma,“ upřesňuje Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání. Za posledních pět let přivítalo liberecké science centrum na tisíce školních skupin. Programy se svými třídami pravidelně navštěvuje i Mgr. Ludmila Moravcová, učitelka fyziky a zástupkyně ředitelky liberecké ZŠ Sokolovská. „Vždy jsem se snažila žákům nabídnout alternativní formu výuky, iQLANDII tak navštěvujeme od prvopočátku. Programypro děti, zejména laborky, jsou metodicky dobře připravené, kreativní a nabízejí možnost práce s pomůckami, kterými škola standardně nedisponuje,“ poznamenává kantorka. I ostatní učitelé si iQLANDII chválí – kromě programu například originální prostředí nebo profesionální přístup lektorů.

Oslavy i plány

Oslavy obou kulatých výročí potrvají po celý zbytek roku a obzvlášť během dubna jsou pro návštěvníky připraveny speciální akce.„Chceme, aby si narozeninovou party užilo co nejvíce lidí. Ty tak čeká každou dubnovou sobotu ochutnávka makromolekulární kuchyně, speciální hra s originálními stanovišti nebo možnost vyfotografovat se s naším maskotem KosmiQem,“ upřesňuje Petr Desenský.

A jaké jsou plány iQLANDIE, která jednoznačně patří mezi symboly cestovního ruchu Libereckého kraje, do budoucna? „Hodláme nadále rozvíjet svoji úlohu, tedy poskytovat školám, rodinám a dalším zájemcům prostor pro neformální vzdělávání,“ uzavírá Pavel Coufal.

 

Tagy