weby pro nejsevernější čechy

Zahájení turistické sezony v Děčíně nabídne závody i vystoupení dětí

V sobotu 13. dubna 2019 odstartuje v Děčíně turistická sezona. Na návštěvníky čeká den plný soutěží, hudby, stánků a sportovních aktivit. O hudební doprovod se postará Los Pelotudos a Tomáš Kostka a Iva Šulcová.

Labský obojživelník

Jedním z taháků dne bude soutěž Labský obojživelník.

Naloďte se s posádkou v Děčíně pod zámkem na kánoi či raft, zdolejte vodní živel až do Dolního Žlebu a co nejrychleji po Labské cyklostezce na kole, nebo koloběžce zpět do Děčína. Na všechny v cíli čeká „hořká odměna“,“ lákají organizátoři akce.

Prezentace závodníků bude probíhat na Smetanově nábřeží od 10:00 do 10:45 hodin. Samotný závod pak odstartuje v 11 hodin. Vlastní kola a koloběžky, je nutno přistavit při prezentaci se jménem, nebo s rozpoznávací značkou.

Závod je rozdělený do několika kategorií: (K) Kánoe – koloběžka, 2 osoby v kánoi, celkem 10 posádek. (R) Raft – kolo, 4 až 6 osob v raftu, celkem 8 posádek

Jak bude samotný závod probíhat? Na trase Děčín-Dolní Žleb se pluje po Labi na plavidlu dle kategorie. Následuje otočka, která se nachází na levém břehu Labe u přívozu v Dolním Žlebu, kde na závodníky budou čekat připravené koloběžky/kola. Délka této trasy je 8,5 kilometru.

Dále se na koloběžce či kole jede po levém břehu Labe po Labské cyklostezce z Dolního Žlebu až do Děčína, pokračuje se přes Tyršův most, za ním závodníci uhnou doleva kolem Městské knihovny a projetím pod Tyršovým mostem dorazí do cíle na Smetanově nábřeží. Je nutné si uvědomit, že závod probíhá za plného plavebního i silničního provozu, proto je povinností všech závodníků mít na hlavě přilbu.

Za účast v závodě je třeba uhradit startovné. Za kánoi a koloběžku platí posádka 300 korun, za raft či vlastní kolo se platí 600 korun za posádku, půjčení kola vyjde na 100 korun. V ceně je zahrnuto zapůjčení odpovídajícího vybavení včetně přilby a přepravy materiálu.

Rozhodně bude o co bojovat, v každé kategorii získá tým na prvním místě soudek oblíbeného děčínského Kapitána. Pro ostatní závodníky bude připravený 0,5 tohoto skvělého piva. Přihlášky na info@active-point.cz. Přihlásit se můžete i na telefonu 724 006 865.

Volkswagen běh

Kdo chce, může si zazávodit v běhu. Očekává se více než sto závodníků, zájemci se již mohou hlásit přes přihlašovací formulář na webu. Kdo se přihlásí on – line, dostane dárkový balíček od sponzora akce. Pro závodníky jsou pak připraveny atraktivní ceny.

V prvním ročníku startovalo 76 závodníků, loni 94,“ uvedl organizátor s tím, že si za první dva ročníky si závod udělal dobré jméno jak skvělou atmosférou, tak i organizací. Velice dobře je hodnocená atraktivnost, ale i obtížnost trasy závodu a již v druhém ročníku přední místa obsazovali nejlepší závodníci celého Ústeckého regionu.

Běžci běží zdarma, startovné se neplatí. Start závodu je na Smetanově nábřeží v 13:45 hodin, poběží se celkem šest kilometrů, a to ve třech dvoukilometrových okruzích. Okruh vede přes Křížovou ulici, Děčínský zámek, Mariánskou louku a Labskou cyklostezku. Závodníci budou rozděleny do čtyř kategorií, a to muži do 49 let, muži nad 50 let, ženy do 39 let, a ženy nad 40 let.

Turistický pochod

Další součástí zahájení turistické sezony bude výlet. Půjde se po dohodnuté trase po nově vyznačené zelené TZT Dolní Žleb – Klopot – po německém území soutěskou Klopotu a dále kolem Ziskaquele pod Grosser Zschirnstein, přes Českou bránu zpět na území ČR k rozcestí U Buku a odsud po žluté TZT údolím Dolnožlebského potoka do Dolního Žlebu. Celá trasa je 11,5 km dlouhá. Je ale možnost absolvovat jen úsek Dolní Žleb – Klopotské jezírko a zpět do Dolního Žlebu což je pět km.

Účastníci odjedou vlakem ze zastávky Děčín – Přípeř v 10:43 hodin, zpáteční vlaky z Dolního Žlebu jedou v 15:02 a v 17:02 hodin.

Auto Horejsek Road Show

Součástí dne bude také Auto Horejsek Road Show, jejímž hostem bude Youtuber a parkourista Tary, který předvede své umění a triky.

Klasické pódium nahradíme velkým americkým truckem. Připravili jsme spoustu zábavy a soutěží pro děti, které zábavnou formou naučíme zdravovědě i dopravním pravidlům. Přijďte si k nám s celou rodinou vyzkoušet výměnu kola, slalom s pocitem alkoholového opojení nebo rozdýchat účastníka dopravní nehody,“ lákají organizátoři.

Pro zájemce bude připravena možnost prohlédnout si nové vozy značky ŠKODA a Volkswagen.

Třešinkou Auto Horejsek Road Show je soutěž o předplacenou tankovací CCS kartu v hodnotě 10 000 korun.

Odemykání Labské cyklostezky

13. dubna 2019 se konají podobné akce jako v Děčíně také v Litoměřicích a v Ústí nad Labem. Pokud někdo navštíví během tohoto dne všechna tři města a vyfotí se pokaždé ve fotokoutku, může získat dárkový balíček všech tří měst. Stačí fotky zaslat na facebook Labská stezka v ÚK.

Tip: pokud pojedete na kole, můžete vyrazit z Litoměřic v 10 hodin, kdy startuje oficiální jízda, takzvané Otevírání Labské cyklostezky. Do Litoměřic vás z Děčína doveze autobus, a to zdarma. Autobus vyjíždí od Kocandy v půl deváté ráno, místa je lepší si zarezervovat na https://rezervace.ceskestredohori.info/.

Přednáška, beseda

Ve 14 hodin začíná v městské knihovně Děčín beseda na téma „Světový prvosjezd štítu Karla Marxe“. Libor Dušek a Zdeněk Jirouš z Krkonoš zažili v Tádžikistánu bláznivou jízdu. Z téměř sedm tisíc metrů vysokého štítu Karla Marxe sjeli na lyžích pod třetí výškový tábor (5 500 metrů). Něco podobného se ještě nikomu nepodařilo.

Bylo to krásné, ale náročné,“ říká Libor Dušek. Za výkon obdrželi čestné uznání od ČHS.

Zajímavosti

Zajímavostí letošního ročníku je také prezentace místních prodejců a lokálních produktů. Nově si budete moci nakoupit u stánku bezobalového obchodu BioKoko, skvělé víno si dáte u Vinotéky Děčín, úžasné marmelády ochutnáte u Štěpánky Holcmanové, vybrat si budete moci z několika malých pivovarů.

O doprovodný program se potom postarají děti ze zájmových kroužků Domu dětí a mládeže, do varu vás dostanou roztleskávačky Tleskačky nebo populární děčínská skupina Los Pelotudos. Pohodu si užijete při poslechu Tomáše Kostky a Ivy Šulcové.

K této jarní akci také patří možnost vyzkoušet si nejen různé druhy kol, ale také rafty, kánoe a paddleboardy. Střední škola řemesel a služeb napeče Podmokelský koláč. Připraveny má také krátké komentované prohlídky města. Střední zdravotnická škola předvede základy poskytování první pomoci při úrazech.

Program Zahájení turistické sezony:

10 – 12 hod: vystoupení zájmových kroužků DDM
13,30 hod: Tomáš Kostka a Eva Šulcová – ¬ děčínské hudební duo hrající světové evergreeny z oblasti swingu, české skladby od autorské trojice Ježek+Voskovec+Werich, ale například i Beatles, Elvise Presleyho apod.
14,45 hod: start závodu Volkswagen běhu, roztleskávačky Tleskačky
15,30 hod: vyhlášení závodu Volkswagen běhu
16,00 hod: Los Pelotudos
16,00 hod: přednáška v knihovně „Světový prvosjezd štítu Karla Marxe“.

Luděk Stínil
tiskový mluvčí
Oddělení tiskové a vnějších vztahů
Magistrát města Děčín
ludek.stinil@mmdecin.cz
www.mmdecin.cz
www.idecin.cz

Tagy