weby pro nejsevernější čechy

Na koncertě k výstavě Paula Gebauera zahraje malířův vnuk

Koncert smyčcového Halířova tria připravila Oblastní galerie Liberec jako doprovodný program k výstavě malíře Paula Gebauera na neděli 22. září. K triu se v rámci koncertu připojí také malířův vnuk, houslista Michael Gebauer, aby společně uvedli skladbu Antonína Dvořáka pro čtyři smyčce F dur op. 96, tzv. Americký. Výstava obrazů slezského malíře Paula Gebauera v liberecké galerii začíná 20. září a potrvá do 5. ledna příštího roku.

Michael Gebauer se narodil v roce 1951 v Curychu, kde žije. Studoval hru na housle v Mnichově, Vídni a New Yorku. Po pětiletém působení ve vídeňském Kvartetu Franze Schuberta se na dlouhých 33 let připojil k Curyšskému komornímu orchestru.

Halířovo trio

Hudební uskupení Halířovo trio vzniklo v roce 2016 s cílem představit osobnost českého houslového virtuosa Karla Halíře (Vrchlabí 1859 – Berlín 1909). Dalo by se říci, že Halíř byl, co se týče houslí a hudby, Leonardem da Vinci druhé poloviny 19. století a počátku 20. století. Český houslista vynikal na velmi vysoké úrovni ve všech čtyřech nejdůležitějších aspektech, ve kterých se houslista může rozvíjet: jako sólista, komorní hráč, koncertní mistr a profesor.

Halířovo trio tvoří slovenská violoncellistka Jana Podolská, český klavírista Václav Mácha a Eduardo GarcíaSalas, španělský houslista žijící v Praze. Členové Halíř Tria jsou vítězi mezinárodních soutěží. Také na festivalech a domácích i zahraničních koncertech sklízejí úspěch u diváků i kritiky. V krátkém koncertním programu v liberecké Galerii Lázně česko – slovensko – španělské uskupení vystoupí s díly oblíbených skladatelů houslisty Karla Halíře – Ludwiga van Beethovena, Johanna Nepomuka Hummela a v neposlední řadě Antonína Dvořáka. Právě k interpretaci jeho skladby pro smyčcový kvartet se k mladému triu s druhými houslemi připojí Michael Gebauer, vnuk malíře, jehož obrazy budou v Oblastní galerii Liberec k vidění až do začátku příštího roku.

 

Koncert:

Oblastní galerie Liberec, Masarykova 723/14, hala pod bazénem

Neděle 22. 9. 2019 v 15:00 hodin

Halířovo trio:Eduardo GarcíaSalas, housle, Dominik Trávniček, viola; Jana Podolská, violoncello

Výstava v kostce:

Paul Gebauer (1888–1951)

  1. 9. 2019 – 5. 1. 2020, vernisáž: 19. 9. 2019

Komentované prohlídky:

čtvrtek 24. 10. v 10:30 a 17:00, neděle 10. 11. v 15:00

 

Tagy