weby pro nejsevernější čechy

Zdravotně postiženým z Jablonce se místní podnikatelé složili na nové auto

K lékaři, za nákupy nebo na výlety bude vozit handicapované ženy z Domova Lesní v Jablonci nad Nisou nový sociální automobil Dacia Dokker. Vůz, na jehož zakoupení získala agentura Kompakt finance od místních firem, předali zástupci agentury vedení Domova a Centra denních služeb Jablonec nad Nisou v pondělí 9. prosince. Slavnostního aktu se zúčastnil i náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.

Domov a Centrum denních služeb Jablonec nad Nisou je příspěvkovou organizací Libereckého kraje a provozuje v Jablonci dvě pobytové služby, Domov Erbenova a Domov Lesní. Jak prozradila ředitelka organizace Lenka Kadlecová, nové auto bude užívat 12 klientek s mentálním a kombinovaným postižením, které v Lesní žijí. Jsou ve věku od 12 do 65 let.

„Za nový automobil jsme agentuře vděční. Naše handicapované klientky s ním budou jezdit do práce a za zábavou stejně, jako používají auto zdraví lidé v běžném životě. A i to pomůže k jejich lepší integraci do společnosti,“ zdůraznila Lenka Kadlecová.

Za vůz bude jablonecká organizace platit ročně jednu symbolickou korunu. Po pěti letech provozu si buď od Kompaktu automobil koupí za zůstatkovou hodnotu, nebo jim auto agentura vymění za nové.

„Na auto pro jablonecký Domov se složilo 44 firem z Jablonecka a Liberecka. Většinou nájem probíhá tak, že organizace si platí provoz a pojištění vozu, a my se po celou dobu užívání staráme o opravy. Projekt Sociální automobil jsme zahájili před 22 lety, a do dnešního dne jsme organizacím, které se starají o seniory nebo zdravotně postižené, po celé republice předali zhruba 790 nových vozů,“ vysvětlil za agenturu Kompakt Zdeněk Maruška.

Jak doplnil, auto má hodnotu přibližně 300 tisíc korun. Živnostníci a podnikatelé, kteří na jeho pořízení přispěli, budou mít po dobu užívání na voze své logo, svou reklamu. Pokud by došlo k poškození nálepky, Kompakt ji vymění za novou.

„Agentura často vozí nový automobil do některého zařízení v Libereckém kraji. A to opakovaně. Například Dětský domov Frýdlant od ní vloni získal už třetí sociální automobil,“ podotkl náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „Možná někteří místní podnikatelé a živnostníci, než byli vtaženi do projektu sociální automobil, ani netušili, že v okolí jejich působení existuje nějaký domov pro handicapované nebo seniory. Až tento projekt obě strany spojil. Proto bych rád poděkoval nejen agentuře Kompakt, že dala tolik peněz dohromady, ale současně všem místním firmám a živnostníkům za jejich empatii a ochotu pomoci,“ doplnil.

 

Tagy