weby pro nejsevernější čechy

Domov Sluneční dvůr otevřel nové prostory v Sosnové. Ubytuje tam dvanáct žen

Další nové prostory pro své klienty otevírá příspěvková organizace Libereckého kraje Domov Sluneční dvůr, která v regionu pečuje o postižené ženy. Dvojdům se nachází v klidném místě na okraji Sosnové na Českolipsku a poskytne ubytování dvanácti ženám.

„Ženy nyní bydlí v Jestřebí v nevyhovujícím zázemí, které není bezbariérové. Jedná se zkrátka o ústav v tom starém slova smyslu. Domov Sluneční dvůr proto zahájil takzvanou transformaci, tedy změnu od ústavního zařízení po skutečný domov,“ popsal Pavel Svoboda, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí. „Jsem rád, že se nám daří v projektu transformace úspěšně pokračovat. V nových prostorách najdou klientky komfort, pohodlí a příjemné prostředí, ve kterém se budou cítit dobře.“So

Kolaudace domu se uskutečnila v červnu. „Nyní, v polovině srpna už je všechno úplně hotové a připravené, místnosti jsou zařízeny nábytkem.  Ženy sem chceme nastěhovat do konce měsíce,“ řekl ředitel Domova Sluneční dvůr Pavel Kos.

Nové bydlení v Sosnové nalezne dvanáct lidí.  Uživatelky zde budou bydlet v jednolůžkových pokojích se společnou obytnou kuchyní. V každém ze dvou bytů bude jen šest osob, kterým bude asistovat pomocný personál.

„Ženy budou mít k dispozici velkou koupelnu, troje toalety, prádelnu a velkou oplocenou zahradu. Budova splňuje nízkoenergetické parametry, má dvě tepelná čerpadla a solární ohřev vody. U každého bytu je terasa s elektrickou markýzou pro zastínění, kde lze odpočívat a užívat si hezkého počasí. Celá budova je bezbariérová a mohou zde žít i imobilní osoby,“ prozradil Pavel Kos.

Celkové náklady projektu, na jehož financování putovaly evropské i státní peníze, jsou 28.277.800 Kč. Z toho 22.081.646 korun činila dotace, Liberecký kraj zaplatil 6.196.154 korun. „Moc mě těší, že v rozpočtu Libereckého kraje dokážeme najít prostředky na to, abychom mohli v transformaci sociálních služeb postupně pokračovat. Nechceme nechávat lidi mimo společnost. Méně soběstační jedinci by měli mít možnost běžně fungovat v malých skupinách a podílet se na chodu domácnosti,“dodal hejtman Martin Půta.

Tagy