weby pro nejsevernější čechy

Město podpoří unikátní mapu z konce druhé světové války

Město Liberec podpoří unikátní mapu z konce 2. světové války spisovatele Ivana Rouse a nakladatele Romana Karpaše.

Statutární město Liberec podpoří nově vydanou historickou mapu s názvem LIBEREC 1945 – plán horního centra a letiště v osudném roce 1945. Publikaci, která se právě dostává na knižní trh, zpracoval spisovatel Ivan Rous ve spolupráci s nakladatelem a Romanem Karpašem.

Autor na knize pracoval více jak pět let. Bádat musel třeba ve stavebním archivu liberecké radnice. Další informace pak čerpal například z fotografií. Výsledkem je fascinující pohled na Liberec v posledních dnech druhé světové války se spoustou podrobností a nově zveřejněných údajů.„Jedná se o mimořádný dobový dokument, který unikátní formou popisuje a odhaluje poslední dny druhé světové války v našem městě. I proto se město rozhodlo určitý počet map od autorů odkoupit a použít je k propagaci,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

„Plán Liberce v roce 1945 zaujme nejen odborníky a přátele historie, ale také běžného čtenáře, který má Liberec rád a zajímá se o něj,“ míní badatel a spisovatel Ivan Rous.

Podle nakladatele Romana Karpaše je o mapu velmi slušný zájem. Proto spolu s autorem Ivanem Rousem už nyní uvažují o vydání volného pokračování, tedy mapy z dolního centra Liberce. „Když mi autor mapy Ivan Rous před časem ukázal část plánu Liberce se zanesenými reáliemi z konce války, žasnul jsem, co všechno o historii svého města nevím. Nebylo to jen nějaké obecné shrnutí toho, co se v roce 1945 událo, takových jsem přečetl už hodně, ale tentokrát jsem si mohl s trochou představivosti procházet městem kudy jsem chtěl, a zjišťovat jak to před 75 lety na konkrétních místech vypadalo,“ říká vydavatel knihy Roman Karpaš a dodává: „Objevil jsem třeba, žepod mým domem vedl podzemní kryt, a že ve vedlejším měla sídlo NSDAP. Na náměstí před našimi okny byla protipožární nádrž a o kousek dál blokovaly ulici protitankové zátarasy. Těsně vedle domu mého přítele spadla bomba… Bylo to objevné a vzrušující. Nebyl jsem si však jist, jestli to tak uvidí i běžní čtenáři. Přesto mi to přišlo natolik přínosné, že jsem pro vydání nejistého titulu nakonec rozhodl.“

„Chystáme druhý díl, který bude doplněn o ´mapové medailonky´ Ruprechtic, Králova Háje a dalších okrajových částí města,“ dodává Ivan Rous.

Tagy