weby pro nejsevernější čechy

Rozhledna Hvozd nabízí výhled až do Krkonoš

Už od konce 18. století byla oblíbeným turistickým cílem vrch kopce Hvozd či Hochwald – v roce 1821 na něj vystoupil i bývalý rakouský císař Ferdinand I. Dnes tudy prochází česko-německá státní hranice.
„Hvozd nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů do Saska i na českou stranu. Není divu, že se stal vyhlášeným turistickým místem už téměř před dvěma stoletími,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Hlavní jižní vrchol Hvozdu tvoří výrazná skála, dříve zvaná Ilmenstein nebo Kreuzstein. Severní vrchol hory leží na německém území a v 19. století byl nazýván Glamscher Stein nebo Johannisstein.
V roce 1853 otevřel Johann Gotthelf Marx z Oybinu na české straně jižního vrcholu dřevěný hostinec, který v následujících letech dále rozšiřoval. Hostinec v roce 1877 zcela vyhořel.
Majitel ale již následující rok postavil na jeho místě nový. V roce 1879 zde žitavský přírodovědný spolek postavil 10 metrů vysokou vyhlídkovou věž.
Dřevěná vyhlídková věž ale rychle chátrala, a tak spolek postavil novou kamennou rozhlednu na severním vrcholu, kde byla do té doby jen vyhlídková terasa. V roce 1891 byla stará
zchátralá věž stržena a roku 1892 byl položen základní kámen nové věže. Stavělo se rychle, takže již v září 1892 byla 25 metrů vysoká kamenná věž slavnostně vysvěcena. Nedlouho poté pod rozhlednou vyrostl domek s prodejem vstupenek, z něhož později vznikla další restaurace.
Rozhledna na Hvozdu se stala téměř dvojčetem rozhledny na Jedlové – obě věže jsou si podobné tvarem, výškou, použitým materiálem a dokonce i narozeniny slaví ve stejný den.
Věž na Hvozdu je ale o rok mladší.
Rozhledna nabízí krásný výhled do širokého okolí. Vidět z ní jsou Žitavské hory s malebným letoviskem  Oybin , Popova skála, táhlý Ještědský hřbet a za pěkného počasí dokonce Jizerské hory a Krkonoše.

Tagy