weby pro nejsevernější čechy

Knihu roku letos ovládli ranhojič, architekt, požár a garsonka

Požár města Česká Lípa v roce 1820, Zápisky z garsonky, Doktor Kittel a Jakob Schmeissner – Z mého života a tvorby. To jsou tituly publikací, které získaly ocenění v letošním, již čtvrtém ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje. Jeho slavnostní vyhlášení se uskutečnilo v úterý 29. června od 15 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Soutěžilo se v několika skupinách. V kategorii Odborná a populárně naučná literatura vyhrála kniha Požár města Česká Lípa v roce 1820, kterou do soutěže přihlásil nakladatel Vlastivědný spolek Českolipska. Kategorii Beletrie a poezie ovládla kniha Zápisky z garsonky; cenu obdržel nakladatel Pavel Novotný. V kategorii Literatura pro děti a mládež, učebnice za publikaci o známém ranhojiči Doktor Kittel cenu převzala Eva Koudelková. Nejlepší uměleckou monografií a výtvarnou publikací je titul Jakob Schmeissner – Z mého života a tvorby, za nějž si pro cenu přišla paní Petra Šternová.

„Blahopřeji všem oceněným a věřím, že i v dalších letech budou nakladatelé a autoři posílat do soutěže své knihy,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Vítězná publikace v kategorii Cena čtenářů získala celkem 3121 hlasů a stala se jí kniha s názvem Heřmanice v čase – Tady jsme doma! Porota se v letošním roce rozhodla udělit i dvě Zvláštní ceny poroty, které získaly knihy Liberec a Humor Němců Jizerských hor. Další nově vyhlášenou Cenu za knihu o obci získala kniha Pěnčín, život mezi Ještědem a Jizerou.

Zvláštní cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury dostala Věra Vohlídalová.

„Věra Vohlídalová stála u vybudování současné budovy Krajské vědecké knihovny a zcela zásadně udala směr, kterým se knihovna stále ubírá. Byl a stále je to obdivuhodný, vizionářský a nadčasový čin a přístup,“  dodala Květa Vinklátová.

Květa Vinklátová zasedala spolu s dalšími v porotě, která knihy hodnotila. Dalšími členy byli Petr Beitl, předseda výboru pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, Dana Petrýdesová, ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci, uznávaný spisovatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět, dále Pavel Kopřiva, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, knihkupec Martin Fryč a vedoucí oddělení kultury Krajského úřadu Libereckého kraje Martin Féna.

Tagy