weby pro nejsevernější čechy

Loňská vánoční jedle slouží dál dobré věci

Douglaska tisolistá byla loňským vánočním stromem města Liberce. Pro popis je douglaska něco mezi smrkem a jedlí, ale má o malinko delší zelené jehličí a naopak menší šišky. Je odolnější než například smrk.Původem douglaska pochází ze Severní Ameriky. Na náměstí k radnici loni dorazila ze zahrádkářské kolonie v Horním Hanychově.

Dobrovolní hasiči SDH Liberec-Sever každoročně vybraný strom pokácejí, dovezou na náměstí a ukotví. Provádějí také kontrolu ukotvení po celou dobu, kdy je strom na náměstí. Vánoční strom zdobí náměstí Dr. E. Beneše během adventu až do Tří králů. Následně zajišťují odstranění vánočního stromu, včetně likvidace odpadu.

Několik let se o vše kolem pokácení, převozu, vztyčení, ukotvení a následnou likvidaci stromu stará tým dobrovolných hasičů Liberec-Sever, pod vedením Jana Čmuchálka, ve spolupráci s firmami  Greko-Elektro, Javeko a Jeřáby Liberec.

Vznikla z toho stálá parta, která se už před lety domluvila na tom, že honorář za celou logistickou akci, kterou pro statutární město zajišťujeme, budeme pravidelně věnovat na dobročinné účely,“ říká Jan Čmuchálek.

V roce 2019 tak z honoráře „za strom“ podpořili rodinu malé Andrejky. Holčičky, která trpí vzácnou genetickou poruchou (DDX3X syndromem). „Pro Andrejku jsme mohli nakoupit rehabilitační pomůcky pro cvičení v domácím prostředí. A protože nás příběh této rodiny zaujal a vzal nás za srdce, rozhodli jsme se Andrejku podpořit také z výtěžku vánoční jedle, která stála na náměstí v roce 2020,“ popisuje dál Jan Čmuchálek.

Z komunikace s rodinou pak vyplynulo, že by Andrejka potřebovala přispět na speciální postýlku. „A tak tu postýlku začali chlapci shánět. Velmi záhy ale zjistili, jak drahé tyto speciální pomůcky jsou, a že peníze z honoráře na její pořízení nestačí. A tehdy vznikl jedinečný nápad,“ líčí začátek příběhu Ondřej Červinka, manažer Libereckého adventu.

Vánoční douglaska z roku 2020 tedy nakonec nebyla rozřezána na palivové dřevo, jak se obvykle s vánočním stromem při likvidaci děje. „Nechali jsme její dřevo zpracovat na prkna,  fošny a trámky, vysušili je a podle nákresů, které jsme si sehnali během roku 2021, jsme vyrobili nádhernou postýlku. Andrejce a její rodině jsme pak postýlku předali ve středu 17. listopadu u letošního vánočního stromu, který jsme na náměstí před radnici v poledne dovezli a ukotvili,“popisuje dále Jan Čmuchálek.

Liberecký vánoční strom tak přináší radost hned několikrát. „Všem, kteří se na tomto nádherném počinu podíleli patří obrovský dík a nám ostatním tento příběh snad pomůže navodit tu správnou adventní atmosféru a přinese pokoru, porozumění, soucit a dobrou vůli do předvánočního shonu,“dodává Ondřej Červinka.

Tagy