weby pro nejsevernější čechy

Výstava obrazů v českolipské galerii Jídelna spojuje čtyři výtvarníky

Setkávání. Tak se jmenuje společná výstava obrazů čtyř umělců, čtyř rozdílných osobností, které se výjimečně sejdou v jednom prostoru. Tím je Galerie Jídelna, která se nalézá v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii. Představí práce Jany Heřmanové, Dana Váchala, Milana Pokorného a Miroslava Pangráce a potrvá do 18. září.

Právě posledně jmenovaný byl iniciátorem výstavy. Jednotlivé autory znal osobně a poté je oslovil a pospojoval do myšlenky společných výstav. „Pangrác se do muzejních prostor vrací po šesti letech, tentokrát výhradně s obrazy a navíc v doprovodu tří přátel,“ upřesnila Vlaďka Procházková, vedoucí oddělení výstav.

Přestože má každý z výtvarníků svůj naprosto osobitý rukopis a své samostatné výstavy, jednou za čas si najdou chvíli vystavovat společně a tím uvést svá díla do vzájemného dialogu.

„Společné výstavy několika výtvarníků bývají zajímavé pro srovnání výtvarného rukopisu, technik i ztvárňovaných témat. Právě takovou možnost nabídne výstava Setkávání. Už z názvu je jasné, že vystavující výtvarníky pojí nejen svět výtvarného umění, ale také osobní blízkost,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Jana Heřmanováse narodila v roce 1970 v Liberci. Po studiu oděvního výtvarnictví strávila dva roky studia na Technické univerzitě v Liberci a nakonec si dokončila vzdělání na Masarykově univerzitě jako arteterapeut. Základy kresby a malby se učila pod vedením Jiřího Látala, ředitele Vyšší odborné školy restaurování v Litomyšli. Maluje převážně olejomalby, ráda však pracuje i s jinými technikami malby, kresby, grafiky a malby na hedvábí. Její obrazy jsou víceméně realistické, využívá však i symbolismus a jako arteterapeut se snaží pracovat s prožitkem a výtvarně jej zaznamenat. Kromě malby se aktivně věnuje práci se sklem – umělecké vitráži a také vlastní volné keramické tvorbě.

Miroslav Pangrác se narodil roku 1967 v Praze. Od útlého věku získával zkušenosti v ateliéru svého otce, akademického sochaře, a v ateliérech rodinných přátel malířů a sochařů. Dnes pracuje v poklidu svého malého žižkovského ateliéru. Hledá skrytou krásu ve tvarech a symbolech ve spojení s barevným souzněním. Jeho primární malířskou technikou je malba akrylem a olejem, jak na kartonu, tak i na rozměrných plátnech, maluje v cyklech.

Daniel Váchal se narodil v roce 1969 v Ústí nad Labem. V současné době se kromě volné výtvarné tvorby věnuje tvorbě a malbě vitráží, historické vitráže také restauruje. Žije a tvoří v Kamenickém Šenově. Má rád velký formát a do svých maleb stylizuje biblické i světské děje a postavy. Inspiraci čerpá z mytologie, náboženství, historie, běžných životních situací a osobních prožitků, ale také z podvědomí, snů a duchovních vizí.

Milan Pokorný se narodil roku 1959. Nyní žije a maluje v Radimovicích u Želče v jižních Čechách. Vzdělání v oborech výtvarných se mu dostalo od docenta Jaroslava Kříže a odborného asistenta Rudolfa Riedlbaucha v Ústavu výtvarné tvorby Fakulty architektury ČVUT v Praze. Další náhled i orientaci získával od Jiřího Ševčíka a Rostislava Šváchy.
Námětová různost obrazů ukazuje na autorovo pozorovatelské založení. Setkat se na nich lze s osobitou krajinou, s figurou, také s filozofickým zamyšlením nad lidským údělem, povahou a vztahy, ale i s náboženskými a celkově mezilidskými vztahy.

Tagy