weby pro nejsevernější čechy

V Zoo Liberec přišlo na svět mládě vzácné zebry bezhřívé – jednoho z nejvíce ohrožených zvířat naší planety.

Ve čtvrtek 23. února v ranních hodinách v liberecké zoo přišlo na svět mládě zebry bezhřívé, která se řadí mezi nejvíce ohrožené savce na světě.
Zoologové již potvrdili, že se jedná o samičku. Pokud se podaří malou klisnu odchovat, bude velice cenným přírůstkem pro posílení populace a záchranu tohoto ohroženého taxonu před úplným vyhubením.

Zebra bezhřívá je jedním z pěti poddruhů zebry stepní. Ve volné přírodě se vyskytuje už jen na území severní a severovýchodní Ugandy, kde podle odhadovaných počtů žije posledních 300–400 jedinců. I v zoologických zahradách je k vidění pouze zřídka a její populace, i přes veškeré úsilí zoologů, spíše stagnuje. „Situace zeber bezhřívých v chovech v lidské péči není příliš veselá. V současné době chová tento raritní taxon pouhých deset zoologických zahrad na světě a za poslední 3 roky se rozmnožily pouze ve 3 z nich, včetně Liberce. Naše samička tedy bude pro udržení chovné populace, která aktuálně čítá pouhých 38 zvířat, obrovským přínosem,“ vysvětluje zoolog Luboš Melichar.
Mládě zebry se narodilo v brzkých ranních hodinách ve čtvrtek 23. února ve vyhřívané stáji v pavilonu žiraf, kde ho ráno po příchodu do práce objevili liberečtí chovatelé. Matkou hříběte je sedmnáctiletá klisna, která přivedla na svět již 4 mláďata, a otcem sedmiletý liberecký plemenný hřebec. „Malá zebra díky vzorné péči zkušené matky zatím zdárně přibývá na váze a prospívá, ale vyhráno samozřejmě stále ještě nemáme,“ dodává Melichar.
Pokud se podaří mládě odchovat, v Liberci nezůstane. S největší pravděpodobností bude přesunuto do jiné zoologické zahrady za účelem rozmnožení a posílení tamního chovu. O jeho osudu rozhodnou evropští odborníci v čele s Lubošem Melicharem, který je vedoucí evropské plemenné knihy tohotosilně ohroženého taxonu.

Do té doby mohou návštěvníci malou zebru společně s celým stádem pozorovat ve venkovním sdíleném výběhu s žirafami Rothschildovými, kam v případě příznivého počasí chodí každý den.

Mezi další přírůstky, které přišly v liberecké zoo na svět v tomto roce, patří například i mládě antilopy koňské, buvolce běločelého, takina čínského, paviána pláštíkového nebo šest pelikánů bílých.
„Zároveň probíhá hnízdní sezóna u dravých ptáků a březí jsou i některé samice ve stádech horských kopytníků, a tak doufáme, že další mláďata budou brzy následovat,“ dodává Melichar.

Tagy