
Bláznivá situační komedie, která si od svého vzniku v roce 1892 podmanila divadelní publikum po celém světě, se vrací na jeviště DFXŠ. Charleyova teta, nejslavnější hra britského dramatika Waltera Brandona Thomase, je příběhem plným nečekaných situací a typicky anglického slovního humoru.
Co dělá Charleyovu tetu tak výjimečnou?
Především její brilantně vystavěná zápletka, která využívá osvědčených prvků frašky – převleků, záměn identity a nedorozumění. Hlavní postava Lorda Babberleyho se ocitá ve stále absurdnějších situacích, kdy se musí vydávat za
distingovanou dámu, přičemž jeho herecké schopnosti i vynalézavost jsou podrobovány těžké zkoušce. Publikum po celém světě se už více než sto třicet let baví sledováním toho, jak si Babberley se svou rolí poradí – a zda se mu podaří uniknout odhalení.
Po prvním uvedení v Londýně se hra rychle rozletěla do celého světa. Stala se ikonickou reprezentantkou takzvané převlekové komedie a hrála se s úspěchem na všech kontinentech. Časem se dočkala i mnoha filmových, operních a muzikálových zpracování. Hrou se inspirovaly například i slavné filmové komedie jako Někdo to rád horké či Tootsie.
„Setkání s žánrem frašky bylo obrovskou výzvou, zejména pro mladší herce, kteří se dosuds takovým typem komedie nesetkali.“ říká režisérka inscenace Kateřina Dušková. „Museli pracovat jinak, než jsou zvyklí – logika psychologického hraní tady neplatí, motivace jednání postav se mění rychlými střihy. Důležité je dbát na temporytmus, načasování gagů a přesnou souhru. Bylo fascinující sledovat, jak se s tím soubor popasoval a jakou hravost do zkoušení
všichni dali.“
Na úpravě textu se podílel také dramaturg Jiřího Janků, který o vzniku adaptace říká: „Chtěli jsme zachovat hravost a energii původní verze, ale zároveň inscenaci přiblížit současnému divákovi. Tomu, aby se děj hry přenesl přímo do našich dní, se text poněkud vzpěčoval.
Nechtěli jsme pracovat s počítači, mobilními telefony a dalšími atributy dneška a navíc jsme museli řešit obrovskou proměnu společenských norem. Například úzus, že se mladá dívka nesmí zdržovat v přítomnosti muže bez gardedámy, již dávno neplatí, a přitom je na něm postavena celá hlavní zápletka. Pracujeme tedy s tím, že rámec příběhu je lehce historizující, myšlení jednajících postav je však zcela současné.“
Charleyova teta se v Liberci nehraje poprvé. Pamětníci si jistě vzpomenou na inscenaci z roku1969 v režii Karla Kříže, kdy hlavní roli Babberleyho ztvárnil Erik Zámiš. O více než dvacet let později, v roce 1991, se tu hra dočkala dalšího uvedení, tentokrát v režii Ilji Racka mladšího, s Markem Sýkorou v hlavní roli. Naše nová inscenace se snaží propojit tradiční
pojetí frašky s moderním divadelním jazykem. Nakolik se nám to povedlo, nechť posoudí diváci, my ale věříme, že ti, kteří na představení dorazí, se budou dobře bavit.
Režie Kateřina Dušková
dramaturgie Jiří Janků
scéna Pavel Kodeda
kostýmy Markéta Sládečková
hudba Darek Král
pohybová spolupráce Jana Stránská
OSOBY A OBSAZENÍ
Lord Fancourt Babberley řečený Babbs Zdeněk Kupka
Jack Chesney Daniel Toman
Charles Wykeham Filip Jáša
Kitty Verdunová Kateřina Kornhäuserová
Anny Spittiqueová Sára Lutovská
Plukovník sir Francis Chesney Martin Polách
Stephen Spittique Václav Helšus
Doňa Lucia d'Alvadorez Markéta Tallerová
Ela Delahayová Jana Stránská
Brasset Jan Jedlinský j. h.