weby pro nejsevernější čechy

Velký vlastenecký výlet: Když příznivci Putina vyrazí na frontu

„Myslíte si, že válka na Ukrajině je podvod? Že média lžou o počtech mrtvých a o dopadech takzvané speciální vojenské operace?“ Tak zněla provokativní výzva, kterou tvůrci filmu Velký vlastenecký výlet zveřejnili před rokem. Nabízeli možnost účastnit se natáčení dokumentu, který se měl přímo na místě střetu pokusit odpovědět na otázku, jaká je realita války na Ukrajině.

Na casting se přihlásilo šedesát lidí, nakonec na Ukrajinu vyrazili tři vybraní „hrdinové“ – dva muži a jedna žena. Všichni shodou okolností s více či méně proruskými názory. Doprovázeni filmovým štábem se vydali na dokumentární road movie, která začala v Praze a vedla přes válkou sužovaný Charkov až na Donbas. Výsledek? Film Velký vlastenecký výlet, který vstoupí do českých kin 21. srpna pod hlavičkou společnosti Bontonfilm.

Jak vypadá válka bez cenzury

Film zachycuje autentickou atmosféru války očima těch, kdo o ní pochybují. Přímo na místě sledujeme jejich reakce pod raketovými útoky, mezi masovými hroby, v krytech, podzemních školách či nemocnicích plných zraněných vojáků a truchlících pozůstalých. Vybaveni pouze malými kamerami dokumentují realitu „bez cenzury“.

„Nápad vznikl z potřeby vzít na Ukrajinu lidi, kteří válku zpochybňují. Věděli jsme, že to bude kruté – už během příprav jsme byli třeba pár hodin po dopadu raket na dětskou onkologii v Kyjevě. Ale cítili jsme, že je nutné otevřít oči těm, kdo u nás stále nechápou, čeho je ruský režim schopen,“ říká režisér Robin Kvapil.

Hlavní část natáčení probíhala v Charkově a jeho okolí, štáb zamířil i k masovým hrobům v Izjumu a nakonec dorazil až na Donbas. Cestou zpět natáčeli i v Kyjevě a Lvově.


Nebezpečná mise s odborným zázemím

Natáčení probíhalo za mimořádných bezpečnostních opatření a s podporou Ministerstva vnitra ČR či Služby bezpečnosti Ukrajiny. Součástí štábu byl kriminolog a bezpečnostní analytik Petr Pojman, o psychickou odolnost týmu se staral psychiatr Petr Pöthe. Jako překladatelka a průvodkyně se připojila Lucie Řehoříková, někdejší ředitelka Českého centra v Kyjevě.

„Všichni jsme měli v mobilu aplikaci, která v reálném čase varuje před raketovými útoky. Třeba v Charkově máte od alarmu do dopadu jen třicet vteřin. Ve Lvově či Kyjevě je to o pár minut víc. Doporučuji každému si aplikaci Air Raid Alert Map of Ukraine stáhnout a zapnout si Charkov – pro představu, jaký je tam každodenní život,“ dodává režisér Kvapil.


Když na frontové linii pípá telefon

O náročnosti celého natáčení svědčí i slova producenta Jakuba Drocára z Punk Film:
„Organizačně šlo o extrémně náročnou operaci. Dvacet lidí na frontové linii, permanentní varování před drony, raketami nebo ruskými stíhačkami. V Charkově si dáte latté s avokádovým toastem a přitom slyšíte dělostřelecké salvy. Běžíte do metra schovat se před útokem a naproti vám jdou děti, které se tam učí.“

Celkem štáb přivezl z Ukrajiny kolem 140 hodin materiálu, které následně téměř půl roku zpracovával se střihačem Liborem Alexou. Producenty jsou Jakub Drocár a Jakub Pinkava, koproducentem Česká televize.


Velký vlastenecký výlet – když už nestačí diskutovat na internetu

Film Velký vlastenecký výlet je dokumentární road movie s komediálními prvky. Ukazuje cestu z bezpečného Česka do válečné zóny a nabízí nezkreslený pohled na konflikt, který stále mění tvář Evropy.

Premiéra v českých kinech je naplánována na 21. srpna 2025.

Tagy