weby pro nejsevernější čechy

Poslední kšeft se odehraje v koprodukci ústecké a plzeňské činohry

V sobotu 9. března 2019, přesně týden po světové premiéře v Plzni, uvede ústecké Činoherní  studio inscenaci POSLEDNÍ KŠEFT. Tragikomedii inspirovanou skutečnými událostmi z mafiánského prostředí, jejímž autorem je ředitel Činoherního studia Jiří Antonín Trnka, režíruje Natália Deáková a představí se v ní herci z obou divadelních scén–plzeňští Klára Krejsová a Jan Holík, ústečtí Jan Plouhar aAdam Ernest.

„Přišel jsem s návrhem uzavřít memorandum s Činoherním studiem v Ústí nad Labem. Nápad se setkal s pozitivní odezvou jak u šéfky činohry DJKT, tak u ředitele Činoherního studia. Na začátku stála výměnná představení, a nyní dokonce hru Poslední kšeft uvádíme jako koprodukční inscenaci. Mám z této spolupráce velikou radost. Vzájemně tím vyjadřujeme úctu jednoho divadla k druhému,“ objasňuje původ myšlenky  ředitel DJKT Martin Otava.
Autor hry, herec, dramaturg a režisér Jiří Antonín Trnka, který spolupracuje s divadly po celé České republice, vytvořil přímo pro tuto spolupráci smyšlený příběh, jehož jednotlivé části vycházejí ze skutečných událostí.„Nechal jsem se inspirovat osudy a příběhy ze severních Čech, ze kterých jsem složil jeden fiktivní příběh, takovou komediální gangsterku, jenž je psaná hercům přímo na tělo“,
přibližuje svou hru Jiří Antonín Trnka. „Měli jsme jasně dané obsazení a dlouho jsme vybírali hru, která by byla vhodná pro tuto koprodukci a vyhovovala by dramaturgii jak našeho, tak ústeckého divadla. A protože jsme nic vhodného nenašli a chtěli jsme podtrhnout charaktery vybraných herců, přiklonili jsme se k původní tvorbě,“ komentuje výběr hry režisérka Natália Deáková.

Hra Poslední kšeft je drsným mafiánským příběhem z českého prostředí, v němž se po letech potkávají bývalí známí. Ačkoli bývalí… I když byl jeden z nich ve vězení, ví o sobě mnohé a jejich životy se prolínají. Kdo nakonec bude mít navrch? Nedávný dealer drog, průšvihář Erny, který se vrací z vězení a chce se polepšit? Jeho snoubenka Lada, která se mezitím etablovala v nejstarším řemesle? Kdysi regionální politik, který se dnes vyšvihl na poslance? Nebo protidrogový policista, který chrání Ernyho snoubenku? „Poslední kšeft je jakousi psychologickou gangsterkou z českého prostředí a najdeme v ní celou škálu emocí: vášeň, nenávist, lásku… ale také sex, násilí a drogy. Sociální skupině, ke které se příběh vztahuje, také odpovídá slovník jednotlivých postav,“ přibližuje hru dramaturg Vladimír Čepek a režisérka Natália Deáková k námětu hry dodává:„Samotné téma je sice drsné a temné, ale v našem nastudování se snažíme o jisté odlehčení. Na inscenaci mě nejvíc baví, že vychází z konkrétních událostí. Sice mě zaráží, že tohle všechno se opravdu děje, ale tytotendence tady budou pořád. Ta hranice, která vás posune k nekalosti, je velmi tenká.“
Mladého Ernyho, sígra a průšviháře, který peníze získává výrobou drog, ztvární Adam Ernest, jako policista, člen protidrogového oddělení, vystoupí Jan Plouhar. Plzeňskou činohru v tomto koprodukčním představení zastupují Jan Holík, jako politik řečený Lukin, jenž po kariérním žebříčku stoupá stále výš a výš, a Klára Krejsová jako Ernyho snoubenka Lada.je na ní t„Vzhledem k tomu, že jsem byla dříve v Ústí nad Labem v angažmá, na zkoušení jsem se moc těšila a hostování v Činoheráku beru jako odměnu. To, že je hra inspirovaná skutečností, je tonejzajímavější, ale zároveň také nejsmutnější,“ doplňuje Klára Krejsová.

Jiří Antonín Trnka: Poslední kšeft
světová premiéra: 2. března 2019 na Malé scéně DJKT
ústecká premiéra: 9. března 2019 / 1. repríza: 28. března 2019
Režie: Natália Deáková

Dramaturgie: Jiří A. Trnka, Vladimír Čepek
Scéna: Lukáš Kuchinka
Kostýmy: Jana SmetanováHudba: Ondřej Švandrlík
Hrají:
Lukin: Jan Holík
Lada: Klára Krejsová
Erny: Adam Ernest
Petr: Jan Plouhar
Klaus: Jiří A. Trnka j.h. / Vladimír Čepek j.h.

Tagy