weby pro nejsevernější čechy

Pábitelé podle Hrabala jsou poslední premiérou 48.sezóny Činoherního studia

„Na co se napijeme? Na lásku! Na noci, který ještě přijdou! Na to, že jsme všichni v blázinci!!

Poslední premiérou 48. sezóny Činoherního studia budou PÁBITELÉ. Režisér a autor scénáře David Šiktanc  adaptoval zápisky a texty  Bohumila Hrabala  do divadelního tvaru, v němž se proplétá raná humoreska o tlupě pojišťováků na lovu, s pozdní melancholií bilancujícího autora. Pábitelé  se poprvé divákům představí v pátek 26. června na termálním koupališti v Brné, kousek od centra Ústí nad Labem.
„Konkrétně se jedná o propletení Hrabalovy povídky Bambiny di Praga a jeho pozdních reflexivních textů Kouzelná flétna, Dopisy Dubence a další,“ přibližuje  dramaturgyně Tereza Marečková  a dodává: „Další pomyslnou verzí textu by v nejlepším případě měla být sama jevištní interpretace a existence herců v tomto společném „hrabalovském poli“ hospody, kde se všechny tyto vrstvy protnou.“

Pro Davida Šiktance je to další setkání s literární látkou, po Homo Faber, Pornografii a Stepním vlkovi se rozhodl inscenovat dílo českého literárního velikána Bohumila Hrabala. „Jiří Pelán o jeho světě říká, že není souzen, ale soucítěn – a že se v něm střetává horizontalita prózy s vertikalitou poezie. V tomto ohledu je pro mě přitažlivý.“ Dramaturgyně Tereza Marečková doplňuje:„Ačkoli se pokoušíme o jevištní interpretaci, vidíme Hrabala především jako prozaika a určitá literárnost by i na jevišti měla zůstat a pracovat ve prospěch divadelnosti.“
Stejně jako u předešlých let, pokračuje Činoherní studio v tradici uvést finální premiéru sezóny v nedivadelním prostředí, pod širým nebem. Letos padla volba na oblíbené termální koupaliště v ústecké čtvrti Brná. Spolu s prvním uvedením se Pábitelé  dočkají v tomto příjemném prostředí i dalších čtyř repríz.

Na realizaci inscenace se vedle Davida Šiktance a Terezy Marečkové podílela i kostýmní výtvarnice a scénografka Juliána Kvíčalová, jež navrhla scénu v podobě poetické hrabalovské hospody. Autorem scénické hudby je Michal Vejskal, který se svou kapelou živě a na jevišti provází dějem Pábitelů.
V hereckém obsazení až na výjimky dostal příležitost kompletní tým Činoherního studia. Diváci se  mohou těšit na Jaroslava Achaba Haidlera v roli Bohumila Hrabala, na Jana Plouhara, který bude hrát dirigenta Krahulíka, či na Andreu Bereckovou jako Uršulu, Matku, krásnou cikánku i slečnu Hroudovou.

Bohumil Hrabal: Pábitelé

5. premiéra 48. sezóny Činoherního studia
Režie: David Šiktanc
Dramaturgie: Tereza Marečková
Výprava: Juliána Kvíčalová
Hudba: Michal Vejskal
Fotografie: Tomáš Lumpe a Martin Špelda
Grafický design: Lukáš Franz
Trailer: Dita Havránková
Hrají:
Uršula, Matka, krásná cikánka, slečna Hroudová: Andrea Berecková
Nadja, paní Hyrmanová: Anna Fišerová
Holič, Hyrman, Taneční mistr, Franci: Matúš Bukovčan
Tonda Uhde: Lukáš Černoch
Bucifal: Adam Ernest
Bohumil Hrabal, Nulíček, Bloudek: Jaroslav Achab Haidler
dirigent Krahulík: Jan Plouhar
Viktor Tůma: Petr Uhlík

Premiéra: 26. 6. ve 20.00, termální koupaliště Brná
Reprízy: 27. 6., 28. 6., 29. 6., 1. 7., 5. 7. ve 20.00, termální koupaliště Brná

(zdroj tisková zpráva Činoherního studia)

Tagy