weby pro nejsevernější čechy

Činoherní studio tradičně připomene smutné výročí Konference ve Wannsee. Letos jako audiostream.

Ústecké Činoherní studio od roku 2008 každoročně připomíná lednovou událost z roku 1942 známou jako Konference ve Wannsee ve formě inscenovaného čtení. Ani letos tradici neporuší, ale díky pandemickým opatřením uvede inscenaci Filipa Nuckollse a Vladimíra Čepka jako zvukový stream, který bude online pouze ve středu 20. ledna, tedy přesně 79 let od události u berlínského jezera Wannsee.
20. ledna 1942 se v nádherné vile na břehu jezera Wannsee u Berlína sešlo patnáct vysoce postavených úředníků nacistického Německa na přátelské tajné schůzce, jejímž jediným bodem bylo úředně a technicky dotáhnout koordinaci konečného řešení židovské otázky. Schůzka s přestávkou na studený bufet trvala necelých 90 minut a zůstalo po ní 6 miliónů úředně usmrcených lidských bytostí.
Režisér inscenace Filip Nuckolls vysvětluje, proč se v letošním roce rozhodl Konferenci ve Wannsee představit divákům, v tomto případě posluchačům, jako audiostream:„Dělám divadlo proto, že jsem rád, že po mně na světě nezůstane žádná materiální stopa, žádné věcné břemeno. Jsem na druhou stranu moc rád, že jsem v podobě Konference ve Wannsee jedno věcné břemeno v Činoherním studiu zanechal. Hrajeme tuhle „neradost” pouze jednou do roka na výročí selhání lidství v berlínské čtvrti Wannsee 20. ledna 1942. Letos, kdy jsme si bolestivě na mnoha frontách uvědomili, že jsme pouze křehkými lidskými bytostmi a nikoliv über-rasou nebo algoritmem, přistupujeme k provedení rozhlasovému. Nechceme porušit tradici. Láká nás jiné médium. A ve smogu všech možných video streamů věříme, že zrovna tato audio cesta zpět v čase může být neveselým, přesto však vzrušujícím voyerismem.“
Zvukový záznam inscenovaného čtení Konference ve Wannsee bude online pouze ve středu 20. ledna od 11 hodin do půlnoci. Odkaz k poslechu bude volně přístupný, ale Činoherní studio nabízí i dobrovolné vstupenky ve třech cenových relacích.

Více informací: https://bit.ly/CS_Wannsee_audio

Herecké obsazení, které bude přítomno nahrávání audiostreamu:
Reinhard Heydrich: Jan Jankovský j.h.
Adolf Eichmann: Kryštof Rímský j.h.
Friedrich Wilhelm Kritzinger: Matúš Bukovčan
Wilhelm Stuckart: Vladimír Čepek j.h.
Martin Luther: Jiří Maryško j.h.
Gerhard Klopfer: Jan Holík j.h.
Rudolf Lange: Jan Plouhar
Josef Buehler: Filip Nuckolls j.h.
Roland Freisler: Štěpán Jirák j.h.
Georg Leibbrandt: Vojta Kadeřábek j.h.
Heinrich Mueller: Josef Kadeřábek j.h.
Erich Neumann: Dan Dittrich j.h.
Karl Eberhard Schoengarth: Roman Říha j.h.
Otto Hofmann: Leoš Noha j.h.
Komentář: Jaroslav Achab Haidler
75 minut bez pauzy
Světová premiéra 14. 1. 200

(zdroj tisková zpráva ČS)

Tagy