weby pro nejsevernější čechy

Děčín zajistil nouzové ubytování pro lidi bez domova

Město Děčín postavilo vyhřívaný stan v kempu pod Novým mostem. Stan je určený pro lidi bez domova, aby se v případě nočních mrazů měli kam uchýlit. Otevřen bude vždy v noci, a to do sedmé hodiny ranní. K dispozici jsou provizorní lůžka, osvětlení a stan je vytápěn. Lidé, kteří tu stráví noc, budou mít k dispozici také toaletu či nádoby na odpady. Na recepci kempu bude vždy jeden pracovník zajišťovat dozor.

„Stan bude k dispozici v případě, že teploty klesnou pod deset stupňů pod nulou. To je hranice, kdy podle průzkumu lidé bez domova mají zájem takové zařízení využít,“ říká náměstkyně primátora Anna Lehká, která má na starosti sociální oblast s tím, že předběžně projevilo zájem o nocleh ve stanu čtrnáct lidí.

Provoz stanu určuje provozní řád. Do stanu nebudou vpuštěni osoby pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky, všem příchozím bude také změřena teplota. Vstupovat do areálu kempu nesmí ani lidé se psy.

Na místě budou k dispozici deky, roušky a hygienické prostředky, aby byla dodržena hygienická opatření. Provoz stanu bude ukončen vždy v sedm hodin ráno.

Ve všední den mohou lidé bez domova v Děčíně využívat služeb nízkoprahového zařízení Jonáš, které s městem úzce spolupracuje.

Do budoucna město počítá s jiným řešením v případě nízkých teplot.

„V našem objektu na Benešovské ulici do budoucna připravujeme vyhřívanou místnost, kam by se v mrazech mohli lidé bez domova uchýlit. V objektu je ale nutné provést stavební úpravy,“ dodává Anna Lehká.

Tagy