weby pro nejsevernější čechy

Českolipské muzeum otevírá po dvou letech. Zavede do uranového dolu a nabídne dobrovolné vstupné

Po dvouleté přestávce znovu zahajuje provoz Vlastivědné muzeum a galerie České Lípě. Kromě stavebních rekonstrukcí, které přinesly nová okna a nové či repasované dveře, prošly úpravami i samotné muzejní expozice. Pro své návštěvníky uchystalo muzeum několik novinek.
Z nových exponátů zaujme především medvěd grizzly, největší, který kdy žil na území České republiky. Medvěda získalo českolipské muzeum ze zoologické zahrady v Děčíně. Další novinkou je expozice Těžba uranu na Českolipsku.
„Těšíme se po dvou letech na návštěvníky a také na zájemce o nové téma těžby uranu, které je pro místní zvlášť silným a v mnoha případech velmi osobním tématem,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Uran hrál v historii Českolipska i Liberecka velkou roli. Kromě silného zásahu do přírody, která se postupně probouzí k novému životu, přinesl zejména v 70. a 80. letech příliv nových obyvatel, takzvanou uranovou populaci, a s tím související výstavbu. Rozvoj Českolipska se tak odrážel i v kultuře a životní úrovni obyvatel.
Tuto stálou expozici od samého počátku připravovali pouze pracovníci Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, a to za finanční podpory Libereckého kraje, který je jeho zřizovatelem.
Poslední novinkou je možnost dobrovolného vstupného. Muzeum si od čtyřměsíčního experimentu slibuje návrat svých tradičních návštěvníků a jejich častější návštěvy i rozšíření povědomí o muzeu a jeho nabídce mezi návštěvníky nové.


Hlavní budova muzea uvítá návštěvníky ve čtvrtek 3. března. O den dříve, ve středu 2. března, se v 17.00 uskuteční společná vernisáž dvou výstav v galerii Chodbaa galerii Jídelna, a to fotografií Vladimíra Štěpánského, dlouholetého zaměstnance muzea, a obrazů Lucrezie Škaloudové Puchmajerové, vnučky Rudolfa Novotného, řečeného malíř České Lípy a Českolipska. Otevírací doba muzea se nemění. V březnu až dubnu je otevřeno od středy do neděle, od května do září od úterka do neděle a od října do prosince, stejně jako v jarních měsících, opět od středy do neděle. Otevřeno je vždy od 9 do 17 hodin s hodinovou polední pauzou.

Tagy