weby pro nejsevernější čechy

Jubilejní sezóna Činoheráku vrcholí sedmou premiérou a Letní štací

Po dvou úspěšných ročnících strávených na otevřených scénách pod širým nebem se i letos v létě Činoherní studio svým divákům představí v plenéru. Své inscenace uvede v atriu Muzea města Ústí nad Labem, na termálním koupališti v Brné, na hradě Střekov a také na doposud nezveřejněných místech, jež má Činoherák v záloze jako tajné eso.

V průběhu Letní štace představí ústecký Činoherák 11 inscenací, z toho jednu v premiéře a s jednou se rozloučí derniérou. Program letošní přehlídky je již zveřejněn na webu Činoherního studia, stejně tak se otevřel i prodejní systém.

V předchozích dvou sezónách, notně zužovaných koronavirovou pandemií, se jevilo hraní mimo divadlo, na open air scénách, jako jediná možnost, jak své novinky a klasický repertoár předvést publiku. Sázka na neprověřenou venkovní variantu se ale oba předešlé roky vyplatila. Bylo patrné, že lidem divadlo chybělo. Vysoká návštěvnost dokazovala, že najít jinou variantu pro letní hraní, než klasické divadelní jeviště pod střechou, byl dobrý tah. I když letos covidové restrikce do života divadla tolik nezasahují, plán vyjít s divadlem ven byl jasný už před začátkem 50. jubilejní sezóny. Dramaturgie divadla tak i v letošním létě vsadila na prověřená místa a tituly, rozhodla se opustit zázemí domovského divadla a vyjít vstříc divákům. Konec května, celý červen a začátek července bude Činoherní studio hrát venku, na vzduchu a pod širákem.

Letní štaci 2022 zahájí představení melancholické severské komedie Najal jsem si vraha v atriu ústeckého muzea. Inscenace se tam vrací rok po premiéře. Své letní reprízy si tam odehrají v průběhu léta i inscenace Bratrstvo kočičí pracky a Pan Theodor Mundstock. V exteriérové premiéře se v centru Ústí ve vnitrobloku muzea představí i inscenace Jaroslava Rudiše Anšlus. Na ústecké gotické dominantě, na hradě Střekov, zahraje ústecká činohra shakespearovskou veselohru Sen noci svatojánské a pro nejmenší publikum pohádku Býk Ferdinand. Ani letos Činoherák nevynechá účinkování na termálním koupališti v Brné. Uvede tam poetické Pábitele a crazy komedii Harila aneb Čtyři z punku a pes. Inscenaci Černá sanitka, jejíž jedinou scénografií je dodávka, zahraje na zatím tajném místě, které zveřejní až v den konání představení. Půjde však o místo dostupné pěšky z centra Ústí či hromadnou dopravou.

V rámci letošní Letní štace dojde i na jednu premiéru a jednu derniéru. Trochu mimo filozofii letošní edice se odehrají na jevišti velkého sálu Činoherního studia. Prvního uvedení a následných repríz se dočká inscenace Mluviti pravdu, adaptace stejnojmenného románu Josefa Formánka v režii Filipa Nuckollse. Posledním uvedením se Činoherák rozloučí s pohádkou Ronja, dcera loupežníka, kterou má v repertoáru již od roku 2013.

Letní štace však nebude jedinou možností, kdy se v létě roku 2022 setkat s inscenacemi Činoherního studia. Na předposlední týden srpna se chystá tradiční Divadelní zahrada, šestidenní festival v romantickém lesoparku prvorepublikové Wolfrumovy vily v současnosti patřící Českému rozhlasu Sever.

Program Letní štace 2022:
pondělí 30. 5. / 20.00 Najal jsem si vraha / Muzeum města Ústí nad Labem
úterý 31. 5. / 20.00 Bratrstvo kočičí pracky / Muzeum města Ústí nad Labem
středa 1. 6. / 20.00 Pan Theodor Mundstock / Muzeum města Ústí nad Labem
pátek 3. 6. / 17.00 Býk Ferdinand / hrad Střekov
pátek 3. 6. / 20.00 Sen noci svatojánské / hrad Střekov
pondělí 6. 6. / 20.00 Najal jsem si vraha / Muzeum města Ústí nad Labem
úterý 7. 6. / 21.00 Černá sanitka / dle GPS
sobota 11. 6. / 21.00 Černá sanitka / dle GPS
sobota 18. 6. / 19.00 Mluviti pravdu / PREMIÉRA / Činoherní studio
pondělí 20. 6. / 19.00 Mluviti pravdu / 1. REPRÍZA / Činoherní studio
úterý 21. 6. / 20.00 Harila aneb Čtyři z punku a pes / koupaliště Brná
středa 22. 6. / 20.00 Pábitelé / koupaliště Brná
čtvrtek 23. 6. / 20.00 Pábitelé / koupaliště Brná
sobota 25. 6 / 20.00 Mluviti pravdu / 2. REPRÍZA / Činoherní studio
úterý 28. 6. / 18.00 Ronja, dcera loupežníka / DERNIÉRA / Činoherní studio
čtvrtek 30. 6. / 20.00 Sen noci svatojánské / hrad Střekov
pátek 1. 7. / 20.00 Sen noci svatojánské / hrad Střekov
čtvrtek 7. 7. / 20.00 Harila aneb Čtyři z punku a pes / koupaliště Brná
pátek 8. 7. / 20.00 Pábitelé / koupaliště Brná
neděle 10. 7. / 20.00 Anšlus / Muzeum města Ústí nad Labem

(zdroj tisková zpráva ČS)

Tagy