weby pro nejsevernější čechy

Odsouzenkyni za vraždu novorozence prokláli srdce kůlem. Nyní je k vidění v libereckém muzeu

Pozoruhodný exponát, který dlouhá léta ležel bez povšimnutí v depozitáři, je nyní k vidění v expozici Liberecké fragmenty v Severočeském muzeu v Liberci. Je jím kůl, kterým byla posmrtně probodnuta Anna Wormová, odsouzená za zavraždění vlastního dítěte.

„Historie nabízí řadu příběhů, patřících společně dalšími doklady doby do mozaiky, díky které máme možnost poznat etapy dějin, které jsou nám velmi vzdálené. V tomto případě si můžeme událost spojit s konkrétním místem, a to je jistě pro řadu Liberečanů zajímavé,“  říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje

Příběh Anny Wormové se muzejním historikům podařilo najít v takzvaných Černých knihách Liberce; záznam zároveň mnohé vypovídá o tehdejším soudnictví. Anna Wormová z Pokratic u Litoměřic byla 10. května 1759 odsouzena k smrti za to, že 1. března uškrtila své novorozené dítě v Dolním Hanychově. 25. květen byl stanoven jako den její popravy.

Vše začalo v osm hodin na Staroměstském náměstí před radnicí, kde byl postaven stůl potažený černým plátnem, na kterém byla položena černá dřevěná hůl. Kolem radnice se tísnil dav měšťanů, kteří se přišli na popravu podívat. Městský soudce Johann Friedrich Klinger promluvil k lidem, aby se chovali klidně a nezpůsobovali povyk. Poté přivedl kat Martin Borg hříšnici z vězení před soud. Doprovázeli ji čtyři duchovní.

Soudní úředník Johann ChristophSchlesinger jí hlasitě přečetl ortel, soudce vstal ze sedadla, zlomil hůl a hodil ji odsouzené k nohám. Poté se za zvuku zvonů všichni vydali směrem k popravčímu vrchu, který stál na místě dnešních dolních kasáren. Popraviště bylo zděné se čtyřmi sloupy. Po příchodu na místo zpovědník Johann Just promluvil k lidu a pronesl poslední modlitbu a kat vykonal mečem poslední část rozsudku. Tělo popravené Anny Wormové uložili do hrobu asi 60 kroků od šibenice a podle rozsudku ji ještě kat probodl srdce železným hrotem kůlu.

Když se na jaře v roce 1891 začala stavět Kasárna císaře Františka Josefa, která měla sloužit pro potřeby pěchoty a polních myslivců, byla nalezena kostra Anny Wormové, ve které byl zaražen i železný kůl. Jedná se tak o jeden z prvních libereckých archeologických nálezů.

Kůl byl vystaven ve Vlastivědném muzeu města Liberce, odkud po jeho zrušení přešel spolu s dalšími předměty do sbírek Severočeského muzea v Liberci.

Tagy