weby pro nejsevernější čechy

Tisíce fanoušků a vycvičení psi. Mistrovství světa v populárním agility míří do Liberce

Zhruba tři měsíce zbývají do zahájení letošní největší kynologické události v České republice, v Evropě i ve světě, do Mistrovství světa v agility v Liberci 2023. Pod Jizerské hory přijedou nejlepší závodníci z několika kontinentů, aby poměřili síly na světovém šampionátu, který se uskuteční   4.– 8. října v liberecké Home Credit Areně.

Hostitelské město Liberec se takřka na celý týden promění doslova v mekku agility, tedy sportu se psy, jehož historie se začala psát v roce 1978 v Anglii, a do dnešních dnů mu propadly miliony lidí po celém světě.

Věřím, že pořádání takovéto prestižní akce přivede do našeho krásného města stovky účastníků a tisíce diváků, kteří budou mít možnost využít v rámci šampionátu i ostatních služeb města. Pořadatelé, kteří mají tuto akci na starosti, jsou profesionálové, kteří takové akce umí, takže se můžeme všichni těšit na parádní zážitek,“  říká Petr Židek, náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu statutárního města Liberec.

Přípravy na šampionát jsou v plném proudu, vždyť do Liberce míří tisíce fanoušků a stovky závodníků až z 55 zemí světa i se svými psími partnery.„Přes rok příprav a práce se postupně začíná přetavovat do reality a bude to jízda. Jednotlivé státy hlásí své týmy, vstupenky mizí závratnou rychlostí. Můžeme se těšit na největší světovou událost agility letošního roku,“  říká Pavel Jakubec, výkonný ředitel organizačního výboru pro produkci a marketing MS Agility 2023.

Těšit se mohou diváci nejenom na výkony světové elity agility sportu, ale i bohatý doprovodný program. Liberecký světový šampionát nabídne navíc světovou premiéru, závody podle nových kritérií, kdy přibyla jedna výšková kategorie, a tak každý soutěžní den bude doslova nabitý mimořádnými výkony ve čtyřech kategoriích. Jejich výkony ohodnotí uznávaní rozhodčí – Alex Beitl z Německa, Anders Virtanen z Finska a dva rozhodčí z České republiky Petra Vyplelová a Karel Havlíček. Všichni patří mezi špičku v agility sportu i jeho rozhodování ve svých zemích i na světové úrovni.

Liberečtí organizátoři dostali důvěru kynologické federace opakovaně, a tak se mistrovství světa v agility letos koná v Liberci již potřetí. Organizátoři Mistrovství světa v agility 2023 také děkují za podporu statutárnímu městu Liberec a za přislíbení podpory z Libereckého kraje.

Šampionát pomůže mnoha podnikům v Liberci a jeho okolí, nabídne mimořádnou podívanou a zábavu široké veřejnosti. Jsme rádi, že po těžkých časech se můžeme opět trochu nadechnout a uspořádat skvělý podnik, který do města sportu určitě patří,“ podotýká Pavel Jakubec.

Šampionát bude velkou finanční podporou pro místní podnikatele nejen v cestovním ruchu, neboť značná část fanoušků i týmů budou ve městě trávit celý týden a další přijedou na krátkodobý pobyt.

Celkem pořadatelství vyjde přibližně na 10 milionů korun. Očekávaný přínos pro Liberec a blízké okolí se ale bude dle našich odhadů pohybovat okolo 45 milionů korun, z nichž největší část tvoří ubytování a stravování,“říká Pavel Jakubec.

Česká republika je Mistrovství světa v agility doslova zaslíbená, vždyť se zde koná již potřetí a potřetí v Liberci. Důvodem je nejen pořadatelský úspěch šampionátu v roce 2017, kdy se zde konalo naposledy, ale i výkony českých reprezentantů. Očekávání skvělých výkonů domácích je na místě i tentokrát, neboť svoji skvělou připravenost předvedli například na nedávném World AgilityOpen 2023 v Holandsku. Startovalo tam 550 týmů z 34 zemí, v pěti výškových kategoriích. Několik medailí ve více kategoriích vybojovaly Aneta Obrusníková či Lucie Glejdurová a cenné kovy brali i další čeští reprezentanti.

Očekávání v domácím prostředí jsou vysoká i s ohledem na současnou výkonnost našich závodníků. Liberecký šampionát pro ně bude výjimečný i v tom, že budou mít na tribunách největší podporu fanoušků,“dodala Michaela Bakrlíková, výkonná ředitelka organizačního výboru MS Agility 2023.

Tagy