weby pro nejsevernější čechy

Výstava výtvarníků s vazbou na Českolipsko a kniha rozhovorů – kulturní událost sezony

Unikátní výstavu obrazů, soch, objektů a grafik 15 výtvarníků s fotografiemi míst, kde tvoří a žijí, hostí v prostoru ambitu Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Výstava je pevně spojena se stejnojmennou knihou rozhovorů, které s vybranými výtvarníky vedl grafik Pavel Kraus a výtvarně zdokumentovala fotografka Jasmína. „Výstava Konvergence – vyvřeliny a naplaveniny zahrnuje obrazy, grafiky a sochy 15 výtvarníků, kteří žijí své životy, ojedinělé příběhy a osudy v příhraničním Libereckém kraji, potažmo na Českolipsku, kteří se zde usadili, byli sem naplaveni nebo vykrystalizovali z hlubinného magmatu tohoto kraje,“ vysvětluje Pavel Kraus. Pečlivě vybraní autoři se na výstavě představují v 85 vlastních výtvarných dílech a prostřednictvím 120 snímků mladé fotografky Jasmíny, která zde předkládá jejich osobité portréty a subjektivní fotografické pohledy do jejich ateliérů, domů a domovů.
Petr Císařovský, Jiří Černý, Jaroslav Holý, Miroslav Jiránek, Lukáš Karbus, Václav Kubát, Tomáš Novotný, Luboš Plný, Roman Řezáč, Vladimír Svoboda, Regina Šišmišová a Atila Vörös, to jsou jména, která nalezneme nejen na výstavě, ale i ve stejnojmenné knize, rozkrývající výrazné osobní příběhy a rozličný charakter práce jednotlivých umělců v kontextu se sídelními, historickými, krajinnými a sociálními strukturami a danostmi.
Výpravná publikace přináší kromě osobnostních profilů výše jmenovaných i 195 výtvarně dokumentárních fotografií talentované studentky.
Součástí tohoto širokého kulturního počinu budou průběžně i komentované prohlídky výstavy se zastoupenými výtvarníky, vedené autorem koncepce celého projektu Pavlem Krausem.
Jako první se v jejich rámci 14. května v 15.30 v ambitu muzea představí fotografka Jasmína a Roman Řezáč, zřejmě nejuniverzálnější osobnost ze všech zúčastněných.
Konvergence – vyvřeliny a naplaveniny
do 13. 11. 2022
Výstava: ambit Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě
Kniha je k dostání v muzejním obchodě VMG nebo na jeho webu.

Tagy