weby pro nejsevernější čechy

První premiérou nové sezóny bude Šiktancův Svatojánský oheň

Svatojánský oheň, pohádka básníka Karla Šiktance (1928-2021), bude první premiérou nové, 51. sezóny ústeckého Činoherního studia. Režie se ujme autorův vnuk, umělecký šéf ústecké činohry David Šiktanc.

„Nápad, že bych ji inscenoval, mi vnukla dramaturgyně Tereza Marečková – a je pro mě osobně důležité, že jsem o tomto plánu autorovi-dědečkovi stihl říct krátce předtím, než na konci minulého roku zemřel.“

Svatojánský oheň se svého prvního uvedení dočká v pátek 14. října v 18 hodin jako součást Divadelního festivalu KULT.

„Tuto rodinnou vazbu nezmiňuju jen proto, abych předešel jakýmkoli nedorozuměním, ale proto, že bude určitým východiskem: dědeček vypráví svému vnukovi příběh o prahovém rituálu přeskakování ohně, během kterého se svým způsobem chlapec proměňuje v muže.
Chlapec se během něho zraní a utíká se svým zraněním, které nedokáže snést, pryč z rodné vsi, putuje a hledá usmíření,“ podotýká David Šiktanc.

Činoherní studio se k pohádce vrací po delší době. Dramaturgyně inscenace Tereza Marečková k tomu dodala: „Pohádky, ať chceme nebo ne, rozvíjejí naši citlivost a schopnostvnímat, otevřít se a hrát si. Kdo si hraje, nejen že nezlobí, ale také je inovativní, tvořivý a odvážný. Když pak v dospělosti hrajeme „vysokou hru“, moc tyto vlastnosti potřebujeme.“

Vedle Šiktance a Marečkové inscenační tým doplňuje Juliána Kvíčalová, autorka scénografie a kostýmů, která již se Šiktancem spolupracovala na inscenacích Pábitelé či Americký bizon. Scénickou hudbu složil Jakub Kudláč, renomovaný autor soundtracků a držitel Českého lva za hudbu k filmu Krajina ve stínu.
David Šiktanc obsadil do hlavní role Matouše Petra Uhlíka, spolu s ním vystoupí Annette Nesvadbová, Marta Vítů, Jaroslav Achab Haidler, Jan Hušek a Jan Plouhar. V roli Starosty pak budou alternovat Matúš Bukovčan a hostující Hynek Chmelař.

Představení je vhodné pro děti od 6 let

Karel Šiktanc: Svatojánský oheň
1. premiéra 51. sezóny Činoherního studia
14. 10. v 18.00 | Velký sál ČS
reprízy: 16. a 21. 10. v 18.00 | Velký sál ČS
Režie: David Šiktanc
Dramaturgie: Tereza Marečková
Výprava: Juliána Kvíčalová
Hudba: Jakub Kudláč
Pohybová spolupráce: Barbora Nechanická
Asistentka scénografie: Hana Kessnerová
Matouš: Petr Uhlík
Cilka: Annette Nesvadbová
Dědeček, strážce ohně: Jaroslav Achab Haidler
Marie: Marta Vítů
Tomek: Jan Hušek
Starosta: Matúš Bukovčan (alt.), Hynek Chmelař j.h. (alt.)
Vanýsek: Jan Plouhar

(zdroj tisková zpráva ČS)

Tagy