weby pro nejsevernější čechy

Jídelní vůz jako divadelní jeviště ve třetí premiéře Činoherního studia v této sezóně

Ohlášená doba zpoždění se může změnit

Činoherní studio uvede jako třetí premiéru 51. sezóny autorskou inscenaci Jídelní vůz, kterou na míru své domovské scény napsal umělecký šéf Činoheráku David Šiktanc. Ten se ujal i režie. „Cesty vlakem mě provázejí celou mou profesní dráhu, najednou se vynořila možnost situovat autorskou inscenaci přímo do jídelního vozu. Pro mě je to silně osobní, protože už celé roky žiju poměrně kočovný život.“

Základní scenérie: jídelní vůz na trase Praha – Hamburg. Kulatá světla září nad bílými ubrusy. Uličkou mezi stoly žene se pan vrchní a roznáší čepované pivo. Od rána táhnoucí se flám, drobná snění osamělých cestujících i náhodné lásky! „Příběh je vyprávěn z pohledu vrchního, který svou profesi chápe jako určitou roli a jídelní vůz jako zvláštní jeviště. Jeho předobrazem je můj kamarád Pavel Peterka, který na dotčené trati skutečně jezdí a pracuje jako vrchní číšník.“ A co mají vlaky společného s divadlem? „Obecně máme jako cestující, stejně jako diváci, tendenci pozorovat, slídit, objevovat, domýšlet…“ prozradil David Šiktanc v rozhovoru před březnovou premiérou.

Autor a režisér David Šiktanc sází na obdobnou vypravěčskou a divadelní poetiku jako u své předchozí inscenace, adaptace Hrabalových Pábitelů. „Scénář Pábitelů vznikal v době první covidové vlny, kdy jsem byl přes měsíc u tchyně na Moravě. Tedy soustředěně na jednom místě. Scénář Jídelního vozu naopak vznikal po cestách, ať už těch reálných nebo imaginárních, v ustavičném neklidu,“dodal k tomu David Šiktanc.„Je to koneckonců inscenace o lásce k vlakům, o tom, jak je osvobozující pobývat v tomhle „meziprostoru“, kde si můžu rozvíjet (stejně jako v divadle) své imaginární světy. A o blížícím se konci, poslední zastávce, která znamená konec tohoto unikavého snění. O nutnosti střetnout se se skutečností,“ doplnila Šiktance dramaturgyně Kateřina Součková a dotkla se také toho, že existence restauračních vozů na této trase má být kvůli požadavkům na vyšší rychlost zrušená.

V inscenačním týmu Jídelního vozu stojí vedle dramaturgyně Kateřiny Součkové další osobnosti, se kterými se Šiktanc setkal už u předchozích inscenacích v Činoherním studiu. Autorem scénické hudby je Michal Vejskal, s nímž už spolupracoval na Pábitelích či Panu Kolpertovi. Scénografii vytvořil společně se Zuzanou Štěpančíkovou Nikola Tempír, autor scény k černé komedii Pan Kolpert. Kostýmy pro herce v Jídelním voze navrhla Simona Pekařová. Hlavní roli Vrchního v jídelním voze Českých drah svěřil Šiktanc Janu Plouharovi, vedle něj se na jevišti objeví Lukáš Černoch, Klára Suchá, Annette Nesvadbová, Andrea Berecková a Adam Ernest, kterého bude alternovat hostující Filip Kaňkovský.

David Šiktanc: Jídelní vůz
3. premiéra 51. sezóny Činoherního studia
24.března 19.00
pražská premiéra: 31. března v divadle Komedie
Režie: David Šiktanc
Dramaturgie: Kateřina Součková
Scénografie: Nikola Tempír a Zuzana Štěpančíková
Kostýmy: Simona Pekařová
Hudba: Michal Vejskal
Pohybová spolupráce: Barbora Nechanická
Asistentka režie: Andrea Berecková
Vrchní: Jan Plouhar
Herec: Lukáš Černoch
Stewardka: Andrea Berecková
Technik: Adam Ernest (alt.) a Filip Kaňkovský (alt.) j.h.
Průvodčí: Annette Nesvadbová
Kolemjdoucí: Klára Suchá
Nevyšší železničář: Václav Knop

(zdroj tisková zpráva Činoherního studia)

Tagy