weby pro nejsevernější čechy

Renesance slaví. Červený dům stojí v České Lípě už 440 let

Již 440 let zdobí město Česká Lípa renesanční letohrádek zvaný Červený dům. Kronika českolipského pekaře Hanse Kriescheho uvádí, že jej nechal zbudovat Jetřich Jiří Berka z Dubé a Lipé; dokončen byl v roce 1583. Díky péči Libereckého kraje prochází opravami.

Momentálně je zpracována projektová dokumentace na rozsáhlou rekonstrukci Červeného domu, která pamatuje i na veřejně přístupné expozice. „Za poslední roky jsme opravili vnější plášť, ale dům ještě čeká rekonstrukce interiéru a také rekonstrukce přilehlých budov. V tuto chvíli máme projekt a žádost o dotaci do Integrovaného regionálního operačního programu,“  uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Označení Červený dům získal až později během své existence, pravděpodobně od červeného pomalování sloupků lodžie. Je jedinou renesanční stavbou svého druhu v severních Čechách.

Jednopatrová budova s klenutými arkádami je zdobena psaníčkovým sgrafitem. Klenba lodžie měla původně freskovou výmalbu a hlavní, takzvaný holdovací sál byl ozdoben na stěnách figurami v životní velikosti. Nástěnné malby bohužel při opravě v roce 1883 zedníci zcela zničili a dodnes se zachovala jen malba Šašek a smrt.

Letohrádek se později stal součástí podnikatelské činnosti nových neurozených majitelů. Na začátku 19. století se v něm nalézala barvírna látek, v přízemí hostinec U kotle. V roce 1882 se stal majitelem Josef Altschul a v Červeném domě fungovala dílna na odlévání cukrových homolí. Protože ale byla budova značně sešlá, Altschul výrobu zrušil a začal s jejím restaurováním za pomoci akademického malíře Eduarda Steffena.

V roce 1933 zde bylo otevřeno městské muzeum. V roce 1945 přebral správu český muzejní spolek a ve správě Vlastivědného muzea je Červený dům dodnes. Jsou zde kanceláře odborných pracovníků a depozitáře.

Tagy