
V areálu Jizerskohorského technického muzea v Bílém Potoce probíhá rozsáhlá záchranná akce. Cílem je stabilizovat historické budovy, které ohrožují opakované povodně a nestabilní podloží. Liberecký kraj na opravy přispěl částkou dvou milionů korun, rozdělenou do dvou etap.
Povodně podemlely základy
První fáze projektu proběhla v loňském roce a zaměřila se na budovu č. 295, která se nachází při vjezdu do areálu, vpravo od mostu. Hlavní problém představovalo podemletí základů po zářijových povodních a rozpad žulového podloží.
Sanace zahrnovala:
vybagrování dna řeky Smědé,
chemické zpevnění podloží,
podbetonování základů.
Na zajištění stavby se podílelo také Povodí Ohře, které v korytě řeky buduje betonové prahy, aby předešlo dalšímu podemílání břehů.
Druhá etapa: budova u historického náhonu
Druhá etapa se letos soustředila na budovu č. 301, umístěnou vlevo od mostu. Také její statika byla narušená — nejen kvůli stavu základů, ale i kvůli historické výpusti z náhonu pro turbínu.
Stav odborníci vyhodnotili jako stabilizovaný, přesto ale vyžadoval okamžitý zásah. Práce zahrnovaly:
odstranění násypů až na únosné podloží,
zpevnění základů betonovými pasy,
vyztužení ocelovými koši,
odvedení vody mimo konstrukci.
Vše se odehrávalo pod úrovní koryta řeky, s maximální ohleduplností vůči okolnímu prostředí.
Kraj podporuje obnovu památek
„Pro Liberecký kraj je zásadní, aby památky na jeho území byly v co nejlepším stavu. Proto jejich obnovu systematicky podporujeme dotačními programy. U větších nebo havarijních situací pak poskytujeme individuální dotace – což je i případ technického muzea v Bílém Potoce,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch.