weby pro nejsevernější čechy

17. ročník Lípy Musicy vyvrcholí oslavami 100 let republiky

17. ročník MHF Lípa Musica vrcholí.

Tento týden završí svoji německou část návratem s uměleckým garantem Radkem Baborákem do Budyšína, víkend bude patřit oslavám 100. výročí založení republiky v České Lípě a Novém Boru, které budou současně i poctou české hudbě. V sobotu se, také coby doprovodná akce výpravné výstavy 100 let, kterou připravilo Vlastivědné muzeum v České Lípě, v Biberově kapli v České Lípě uskuteční recitál naší přední klavíristky Jitky Čechové s ryze smetanovským programem. V Den vzniku samostatného československého státu se pak na slavnostním závěrečném koncertu v Městském divadle v Novém Boru poprvé na jednom pódiu setkají úspěšný mladý klavírista Lukáš Vondráček a světově proslulé smyčcové kvarteto Pavel Haas Quartet. Program bude oslavou skladatelské osobnosti Antonína Dvořáka a příspěvkem k oslavám 100. výročí založení republiky. Poslední vstupenky jsou v prodeji na budyšínský večer s Radkem Baborákem, slavnostní víkendové koncerty jsou již vyprodány.

Dalším z koncertních vystoupení uměleckého garanta letošního ročníku festivalu hornisty Radka Baboráka bude návrat do Budyšína, kam náš přední i světový hornista přiveze svůj orchestr Pražští komorní sólisté. Neumannovskou tradicí prosycený smyčcový komorní orchestr patnácti výjimečných muzikantských osobností, které spojuje nadšení, interpretační zralost, úcta k tradicím české smyčcové školy, vášeň pro komorní hudbu, zvídavost při objevování nových skladeb, spontánní radost ze společně sdílených zážitků a především přátelství a kolegialita, jež se vytvářejí od dob studií a společným působením v dalších souborech a orchestrech, se již v loňském roce úspěšně představil na slavnostním závěrečném koncertu po boku Adama Plachetky. Pro letošní rok Radek Baborák s tímto tělesem připravil setkání s Bachem, Griegem a Beethovenem. Radek Baborák se v letošním roce představí ještě v rámci projektu Má to smysl! ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa.

Akcent zásadní historické události, která dala základ moderním dějinám našeho státu a vtiskla mu jeho nezávislost, se programem letošního ročníku prolíná v mnoha koncertech. V předvečer stého výročí založení naší republiky, při příležitosti výstavy Vlastivědného muzea v České Lípě věnované tomuto tématu, splatí festival alespoň částečně dluh, který má současnost ke svému hudebnímu velikánu Bedřichu Smetanovi. Na exkurz do klavírní tvorby tohoto neprávem upozaďovaného génia, jehož vnímání se v posledních letech zredukovalo jen na Mou vlast, návštěvníky vezme smetanovská specialistka Jitka Čechová, která má a svém kontě vysoce ceněný rozsáhlý komplet mistrových klavírních děl. „Jeho drobnější skladby jsem měla na repertoáru už na hudební škole. Je mým průvodcem životem. Byla bych velice potěšena, kdyby se mi podařilo v duchu posledních let, kdy jsem pracovala na propagaci a zviditelnění klavírního Smetanova díla, pokračovat dál,“ říká první dáma českého klavíru Jitka Čechová a dodává: „Smetana napsal celou řadu úchvatných skladeb, bohatých na celé gejzíry fantastických pianistických efektů, jeho klavírní svět je náročný, avšak neuvěřitelně pestrý a nádherný…“

Vyvrcholením sedmnáctého festivalového ročníku a korunovací oslav 100. výročí založení Československé republiky pak bude tradiční sváteční koncert v Novém Boru, který bude v letošním roce hostit mimořádné osobnosti české klasické hudební scény – bez nadsázky našeho nejúspěšnějšího klavíristu a smyčcový kvartet současnosti. Oslavy tohoto klíčového mezníku našich národních dějin svedou v premiéře na novoborské pódium klavíristu Lukáše Vondráčka a Pavel Haas Quartet. Vondráček dosáhl mimořádného úspěchu vítězstvím na nejnáročnější klavírní soutěži Queen Elisabeth Competition 2016. Zařadil se po bok takovým slavným vítězům jako byli Emil Gilels, Leon Fleischer, Boris Giltburg nebo Vladimír Ashkenazy. Ten o něm prohlásil, že takový klavírista se rodí jednou za třicet let… A není divu, vždyť tento výjimečný klavírista poprvé koncertoval ve čtyřech letech, jako desetiletý absolvoval turné po USA, v jedenácti letech mu vyšlo první CD a o rok později se stal posluchačem univerzity. Dnes coby absolvent prestižní New England Conservatory v Bostonu sklízí úspěchy na koncertních i soutěžních pódiích po celém světě. Vondráčka doprovodí festivalovému publiku důvěrně známý a neméně úspěšný Pavel Haas Quartet, jehož interpretace jsou považovány za nejvíce vzrušující na celém světě…

Vstupenky na koncert 26. října v Budyšíně jsou v prodeji online, ve festivalové pokladně v České Lípě a jejich doprodej bude probíhat ve večerní pokladně v sídle Srbského národního ansámblu v Budyšíně.

Děkuji Vám za pozornost a přeji příjemné dny!

S pozdravem

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR

ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa;

@: lucie.johanovska@lipamusica.cz

www.lipamusica.cz | www.facebook.com/lipamusica

Tagy