weby pro nejsevernější čechy

Liberecké (S)tvoření se představí v Praze!

Baletní představení (S)tvoření o kterém jsme nadšeně psali vloni v dubnu se dočká uvedení na scéne pražského Národního divadla a my doufáme, že mu budou pražané rozumět. Zbytek v tiskové zprávě:

Baletní soubor v čele s uměleckým šéfem baletu, choreografkou Alenou Peškovou nabídne v nejbližších dnech pražským divákům svoje originální představení, které nese název (S)tvoření. Hudebně-taneční mystérium s doprovodem bubenického seskupení Aries, jež vzbuzuje diváckou pozornost na severu Čech od svého uvedení, zatančí členové souboru 14. ledna 2019 na Nové scéně Národního divadla. Celovečerní inscenace (S)tvoření je prvním titulem, kterým se liberecký baletní soubor prezentuje jako host Národního divadla v Praze.
Autorka a choreografka Alena Pešková si pro své dílo vybrala téma východní filozofie taoismu a princip pěti elementů, známý z tradiční čínské medicíny. Působení přírodních živlů na pět lidských emocí se všemi jejich barvami a zvuky přináší na jeviště tanec s prvky rituálu a tajemna. Tanečníci zažívají nové interpretační možnosti. Zpívají a mluví, tančí s ohněm, vodou či s hlínou. Jejich tanec je vstupenkou do jiné dimenze, kde se emocemi skutečně nešetří! Svůj podíl na tom má i hudba skladatelky, zpěvačky a hudebnice Gabriely Vermelho. Pešková spolu s Vermelho oslovily ke spolupráci liberecké bubenické seskupení Aries. Hudební soubor, vedený Sergejem Grigorenkem, svou hrou na různorodé perkuse doprovází tanečníky přímo na jevišti a svým účinkováním umocňuje zážitek z celého představení. Ze zvukové nahrávky zní další neobvyklé nástroje, jakými jsou japonský strunný nástroj koto, japonská bambusová flétna šakuhači, latinskoamerický nástroj marimba, ale také klasické violoncello či elektrická kytara. Nevšedně působí i nápaditá scéna, kterou navrhl Richard Pešek ml. Použil systém skříní, které poskytují účinkujícím jak úkryt, tak prostor pro převlékání a osobní věci a zároveň místo, kde na různě vysokých platformách mají svá stanoviště bubeníci. Autorkou kostýmních návrhů je Monika Kletečková, která pracovala s jednoduchými střihy, aby zvýraznila pět barev vycházejících z pěti elementů.

Tagy