weby pro nejsevernější čechy

Poctu hejtmana letos obdrželo osm osobností, jedna z cen byla udělena in memoriam

Osm osobností dostalo u příležitosti výročí Dne vzniku samostatného československého státu od hejtmana Libereckého kraje Martina Půty významné ocenění. Uděluje se mimořádným lidem, kteří se zasloužili o vynikající jméno Libereckého kraje doma i v zahraničí. Poctu hejtmana si ve středu 30. října v Oblastní galerii Liberec převzali Josef Haisler, Jaroslav Hlubůček, Jaroslav Rudiš, Graziano Sanvito, prof. Ing. arch. akad. arch. Jiří Suchomel a Markéta Pechová, DiS. In memoriam byl oceněn Ing. Michal Beneš. Cenu za něj převzala jeho partnerka Simona Kratochvílová.Osmá laureátka Jaroslava Brychtová obdržela hejtmanský dukát již ve středu 23. října doma při osobním setkání s Martinem Půtou.

Letos nominovala veřejnost na udělení Pocty hejtmana celkem 30 kandidátů, finálních osm osobností vybrala odborná porota. Pocty hejtmana se udělují od roku 2006.

Laureáti Poct hejtmana Libereckého kraje v roce 2019 a jejich medailonky:

1) Jaroslava Brychtová(Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oboru sklářství a výtvarnictví)

 • světově známá sochařka a sklářka
 • společně s manželem Stanislavem Libenským ovlivnila několik generací sklářských výtvarníků
 • její díla jsou zastoupena ve sbírkách po celém světě

Jaroslava Brychtová kvůli nucenému nasazení začíná studovat až po druhé světové válce. V roce 1950 založila v Železném Brodě experimentální středisko pro uplatnění skla v architektuře. Brychtová reprezentovala sklářskou výrobu na výstavě EXPO 1958 v Bruselu. S manželem Stanislavem Libenským se věnovala především monumentálním realizacím pro architekturu. Její dílo je zastoupené ve sbírkách umění po celém světě.

2) plukovník ve výslužbě Josef Haisler(Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v boji za svobodu)

 • bojovník za svobodu, protifašistický bojovník
 • člen Československé obce legionářské
 • dlouholetý pracovník Vojenského výzkumného ústavu

Ve Výzkumném a zkušebním středisku 020 Doksy strávil Josef Haisler mnoho let. Z jeho nápadů vzešla celá řada patentů týkající se pancéřované tankové techniky. Během druhé světové války zažil pochod smrti Mladou Boleslaví. V současné době se jako člen Československé obce legionářské podílí na významných vzpomínkových akcích v Libereckém kraji.

3) Jaroslav Hlubůček(Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oboru sklářství a bižuterie)

 • stál u zrodu Hospodářské komory ČR a Svazu výrobců skla a bižuterie
 • zasloužil se o záchranu bižuterního průmyslu po rozpadu holdingu na Jablonecku
 • celý život zasvětil sklářství a bižuterii

Jaroslav Hlubůček má za sebou bohatou pracovní kariéru v oblasti skla a bižuterie, a to v rodinné firmě JADI či na Generálním ředitelství jablonecké bižuterie. Po roce 1948 byl politicky perzekuován. V roce 2009 zachránil upadající bižuterní průmysl v Jablonci nad Nisou, kdy prosadil odkup aktiv společnosti Jablonex Group a podílel se na založení Svazu výrobců skla a bižuterie.

4) Ing. Michal Beneš – in memoriam(Pocta hejtmana udělena za mimořádný přístup k záchraně lidských životů)

 • pilot a letecký instruktor na vrtulníky
 • dobrovolný člen Horské služby ČR
 • autor dodnes využívané metodiky pro pátrání po ztracených osobách

V roce 2006 se Michal Beneš stal dobrovolným členem Horské služby ČR v Jizerských horách. Věnoval se systému záchrany osob ztracených ve volném terénu. Vypracoval metodiku postupů podle souřadnic GPS, kterou dodnes využívají složky integrovaného záchranného systému. Po úspěšném získání kvalifikace pilota se stal leteckým instruktorem. Při jednom z výcviků došlo 22. března 2019 k tragické nehodě, při které Michal Beneš zahynul.

5) Jaroslav Rudiš(Pocta hejtmana udělena za ojedinělý přínos v oblasti literatury)

 • spisovatel, autor několika divadelních her a komiksů
 • dlouhodobě publikuje na české i zahraniční scéně
 • nositel prestižní Ceny literárních domů, Ceny Jiřího Ortena a dalších

Rodák z Turnova Jaroslav Rudiš vystudoval Pedagogickou fakulty Technické univerzity v Liberci. Absolvoval studijní pobyty v Curychu a Berlíně. V současné době je spisovatelem na volné noze. Zásadním titulem pro něj byla prvotina Nebe pod Berlínem, za kterou získal Cenu Jiřího Ortena. Vydal také trilogii Alois Nebel a v roce 2012 obdržel Evropskou filmovou cenu za nejlepší animovaný film. Je autorem novely Český ráj.

6) Graziano Sanvito(Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oblasti hudby)

 • dirigent, hudebník a pedagog
 • šéfdirigent amatérského Podkrkonošského symfonického orchestru
 • původní profesí elektrikář, vystudoval hru na klarinet

Graziano Sanvito je pracovitý a invenční hudebník, který sdružil velké množství nadšených muzikantů všech věkových kategorií. Vytvořil velmi kvalitní amatérský Podkrkonošský symfonický orchestr, který patří ke špičce ve svém oboru v rámci celé České republiky. Rodák z Itálie působí v současné době jako dirigent v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.

7) prof. Ing. arch. akad. arch. Jiří Suchomel(Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oboru architektury)

 • světově uznávaný architekt
 • zakladatel Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci
 • autor několika významných staveb – Český dům v Malmö, Kulturní dům v České Lípě a další

Profesor Jiří Suchomel je významný liberecký patriot, ale i člověk světového formátu. Jeho zásluhou vznikla v roce 1994 liberecká architektonická fakulta. Dlouhodobě zastával post proděkana pro vědu a výzkum na Technické univerzitě v Liberci. Mezi jeho nejvýznamnější práce patří například studie řešení centrální zóny v Peci pod Sněžkou, českolipský kulturní dům, Palác Syner v Liberci či budova G liberecké Technické univerzity.

8) Markéta Pechová, DiS.(Pocta hejtmana udělena za mimořádný sportovní výkon)

 • první handicapovaná žena, která přeplavala kanál La Manche
 • plavání se věnuje od 20 let, od 30 let soutěží v rámci Českého poháru dálkového plavání

V dětství přišla Markéta Pechová kvůli nádoru stehenní kosti o nohu. Přesto se nevzdala, nemoc pokořila a začala se věnovat sportu. Nejprve to byla atletika a ve dvaceti letech plavání, kterému se věnuje dodnes. Patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně a soutěží se zdravými sportovci. Na konci srpna 2019 zdolala jako první handicapovaná žena kanál La Manche, a to v čase 12 hodin a 31 minut. V současné době je členem plaveckého sportovního oddílu TJ Slavia Liberec.

 

Tagy