weby pro nejsevernější čechy

Zdravotnictví v kraji podle profesora Duška: muži umírají na infarkty, na Českolipsku vedou ženy v potratech

Zdravotnictví Libereckého kraje dosahuje kvalitních výsledků zejména v akutní péči, avšak potýká se s velmi nevyváženou strukturou lůžkového fondu, nedostatečnou kapacitou dlouhodobé a následné péče a s problémy v ambulantním sektoru. Takový byl závěr přednášky šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, která se konala v zastupitelském sále Krajského úřadu Libereckého kraje.

„Jsem rád, že se pan profesor zpracoval a přednesl nám údaje o zdravotnictví v Libereckém kraji. Má unikátní schopnost hovořit tak, že tomuto tématu v jeho podání rozumějí i laici,“ konstatoval náměstek hejtmana pro zdravotnictví MUDr. Přemysl Sobotka.

Dušek ve své řeči poukázal na fakt, že bez systémových změn nebude stávající stav nejen krajského, ale i celostátního zdravotnictví dlouhodobě udržitelný. S tím souhlasí i náměstek Sobotka. „Kraj má čtyři páteřní nemocnice, které zatím dobře fungují. Ale mám obavy, že pokud nebude centrálně provedena reforma zdravotnictví, můžeme se dočkat velmi nemilých zítřků, což bych pacientům nepřál,“ dodal.

Podle Duška čeká zdravotnictví v horizontu deseti až dvaceti let složité období. V té době zestárnou současné silné ročníky. „Do roku 2030 se zdvojnásobí počet vážně nemocných,“ prohlásil Dušek. „A protože devadesátá léta byla populačně slabší, nebude se dostávat pracovníků ve zdravotnictví, kteří by o nemocné pečovali.“

Současná situace ve zdravotnictví v Libereckém kraji podle údajů Ladislava Duška víceméně kopíruje stav v celé zemi. „Kraj se od zbytku země zásadně neodlišuje. Republikový průměr převyšuje úmrtnost mužů, zejména na ischemické choroby srdeční a na rakovinu plic. Vysoký je v kraji také výskyt nádorů močového měchýře, tlustého střeva a konečníku,“ zmínil Dušek.

Na Českolipsku pak mají muži při narození kratší dobu dožití než v jiných regionech kraje: v této oblasti činila v letech 2014 až 2018 šance na dožití 74,1 roku, zatímco na Liberecku 75,7, na Semilsku 76,3 a na Jablonecku 76,4 roku. „Na rozdíl třeba od Karlovarského či Ústeckého kraje se však stále jedná o dobré hodnoty pro náš kraj,“ upřesnil Dušek.

Na dvou místech v kraji je také vyšší množství potratů. Zatímco v roce 2018 celorepublikově připadalo na 1000 žen 7,72 umělých přerušení těhotenství, v České Lípě toto číslo činí 13,79 a v Jablonci 10,10. „V těchto oblastech je také nejhorší dostupnost sociálních služeb,“dodal Dušek.

Na rozdíl od jiných krajů se však v Libereckém vyskytuje výrazně méně alkoholismu a psychických onemocnění. „Oproti zbytku republiky málo pijete a kouříte. Ale také nejíte zeleninu a ovoce, nehýbete se a jste tlustí,“ dodal za závěr přednášky se svým typickým humorem Dušek.

 

Tagy