weby pro nejsevernější čechy

Orlice Karina zemřela, po stopách travičů orlů na území ČR

Proč lidé tráví dravé ptáky? Na to se snaží najít odpověď sedmidílný ekologický true crime audio seriál Orlice Karina zemřela. Ten je dostupný na Audionaut.cz a na podcastových platformách. Dokumentaristé Zdeněk a Květa Chaloupkovi v něm pátrají po travičích dravců a nahlížejí do světa lidí, kteří se je snaží chránit. Audionaut, divize filmové a televizní produkce Bionaut, sérií Orlice Karina zemřela navazuje na oceňovanou true crime audio sérii Pohřešovaná režiséra Petra Hátleho, true horor sérii Anatomie strachu Brit Jensen a Jiřího Slavičínského nebo neautorizovaný portrét legendy českého popu Gotťák od Pavla Klusáka.

V únoru 2021 byli na pastvině u Velkého Boru na Klatovsku nalezeni čtyři mrtví orli mořští. Jedním z nich byla i orlice s označením LX418, kterou si autoři pojmenovali Karina. Pitva prokázala otravu nervovým jedem karbofuranem, který někdo na zvířata úmyslně nastražil. Podobných případů jsou přitom v Česku desítky ročně. Dvojice autorů se vydává do terénu zjistit, kdo za trávením stojí a proč se tyto případy dějí.
Audio seriál zachycuje události, které po nalezení mrtvé orlice Kariny následovaly, výpovědi svědků i vyšetřujících a také významné milníky, kdy byli v Česku odsouzeni první traviči. Sleduje psovodku Kláru
Hlubockou, která otrávená zvířata pomáhá hledat, Karla Makoně z Dobrovolného ekologického spolku – ochrana ptactva Plzeň, nebo Michala Hermu, specialistu na environmentální kriminalitu z policejního prezidia.
„Když jsme se před třemi lety rozhodli, že chceme zjistit kdo a proč v naší přírodě tráví, netušili jsme, jak široký svět se před námi otevře. Případ čtyř mrtvých orlů zpočátku sliboval napínavou detektivku, ale rozvinul se v překvapivý náhled do spleti mezilidských vztahů. Navíc se ukázalo, že reakce na konkrétní zabité dravce často odráží náš vztah k přírodě,“ říkají autoři audio seriálu Orlice Karina zemřela Květa a Zdeněk Chaloupkovi.
Trávení zvířat je podle České společnosti ornitologické v tuzemsku velký problém, ročně je u nás otráveno až deset orlů mořských. Mezi dalšími oběťmi jsou i orli skalní, luňáci, sokoli, káňata, straky, vrány, krkavci, ale také domácí psi a kočky. Tato zvířata padnou za oběť druhotně, většinou z důvodu, že sežerou otrávenou návnadu položenou proti „škodné“, jako je například kuna. Traviči k tomuto účelu používají karbofuran, který byl dříve používaný jako pesticid, ale od roku 2008 je zakázaný v celé Evropské unii.
„Orlice Karina zemřela navazuje na žánrový profil Audionautu. Stejně jako u úspěšné Pohřešované jde o atmosférický true crime audio seriál postavený na osobním pátrání. Spíš než o odhalení viníka jde o to pochopit, proč se věci staly a nahlédnout širší společenské souvislosti. Posouváme se k ekologickému true crime – i tam totiž jde totiž o život, neméně podstatný, v tomto případě život dravců.
Environmentálním tématům se chceme v Audionautu věnovat i nadále, chystáme další podobně zaměřené projekty a věříme v jejich divácký potenciál,“ říká producent ze společnosti Bionaut Vratislav Šlajer.

Scénář, režii a střih audio série Orlice Karina zemřela vytvořili Květa a Zdeněk Chaloupkovi, hudbu a zvukový design Adam Levý, dramaturgii Brit Jensen, producentem je Vratislav Šlajer. Vizuální identitu vytvořila Michaela Hoffová, grafický design Olga Hesounová, za produkcí stojí Kateřina Hoberlandová, Eva Červenková a Stanislav Kopáček a za distribucí a marketingem Anna Bělková.

Tagy