weby pro nejsevernější čechy

Výstava o křížových cestách Jizerských hor je od listopadu v Loretě Rumburk

Šestnáct vybraných křížových cest z Frýdlantska, Jablonecka a Liberecka se představuje v ambitu Lorety Rumburk.

Na čtyřicet výstavních panelů o rozměrech 50 x 70 cm přibližuje křížové cesty v krajině Jizerských hor, ve městech i v exteriéru sakrálních památek. Fotografie Milana Bajera doprovází krátké popisky. Lea Machurová v nich popisuje historii křížových cest, např. v Liberci, Frýdlantu, Chrastavě, Hejnicích či v Horním Maxově. Výstava „Křížové cesty v Jizerských horách“ potrvá v Loretě Rumburk od 2. 11. do 2. 12. 2017. Přístupná je od úterý do soboty mezi 9.00 až 16.00 hod. Putovní výstavu pořádá Jablonecké kulturní a informační centrum, o.p.s., Památník manželů Scheybalových z Jablonce nad Nisou a Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Vstupné je 50 a 25 Kč.
Putovní výstava o křížových cestách se poprvé představila v Jablonci nad Nisou a následně např. ve východočeské Skalici. Impulsem k jejímu uspořádání bylo památkově chráněné sousoší Agónie v Getsemanské zahradě a Loučení Krista s Pannou Marií z Kostelní ul. v Jablonci nad Nisou. Do bývalé farní zahrady v Jablonci je v roce 1966 z obce Rádlo přestěhovali manželé Schejbalovy. Sochy z roku 1829 vytvořil patrně kameník Ignác Martinec. Inspirací tomuto kamenickému mistrovi ze Sestroňovic u Frýdštejna byly sochy z Getsemanské zahrady na Křížové hoře u Jiřetína pod Jedlovou.
Loreta Rumburk se dlouhodobě věnuje poznání a propagaci křížových cest z reginou Šluknovského výběžku. Součástí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově jsou česko-německé výstavní panely o zdejších čtrnácti křížových cestách. K dostání je i česko-německá publikace o historii křížových cest Šluknovska.