weby pro nejsevernější čechy

Ať žijí duchové podle Dickense. Vánoční koleda v Liberci.

Dickensova Vánoční koleda je příběh o napraveném zloduchovi a jeho obrácení na světlou stranu síly a o nápravu samotnou se postarají duchové, kteří mu přinesou špatné spaní, pravděpodobně žaludeční vředy a další nepříjemnosti, takže shledá, že být dobrý je lepší. Poslední dobou se zdá, že tito duchové mají volno. Ale my potřebujeme ten příběh znovu vidět, abychom si uchovali naději, že přece bude líp!

Příležitost k tomu máme od dnešního dne (16/11/2018), kdy balet podle Dickensovy povídky uvádí liberecké divadlo F. X. Šaldy.

Vánoční koleda se dočkala spousty různých adaptací (a příběh povídky samotné taky stojí za to!) a v Liberci vsadili na zpracování zbrusu nové; povolali choreografa Richarda Ševčíka a hudebního skladatele Jana Matáska (podrobnosti dále v tiskové zprávě), kterým se podařilo vytvořit představení, které interpretuje Dickense bez jakýchkoli aktualizací, ale naprosto přesně a také velice naléhavě. Tím chci říci, že tvůrci se s námi moc nemažou a že mají-li duchové splnit svůj úkol, tedy napravit hajzla, nemůžou brát ohledy a musejí být dostatečně důrazní, aby byl úkol splněn.

Scéna evokuje spíše starou dobrou/špatnou Anglii než vánoce. Rej duchů je mysteriozní a věci se nedějí jenom v centru dění, ale i ve druhých a třetích plánech. Ať kouknete, kam kouknete, všude se něco děje a všichni jsou stále součástí příběhu. Dobrá práce inscenačního týmu, ale i všech herců včetně těch nejmladších.

Nápravy a vánoc (a sněhu, samozřejmě) se dočkáme až v samotném závěru a srdce každého, kdo nemiluje vánoční kýč, ale vánoce má pořád dětsky rád, musí zaplesat. Tohle představení je z těch, které je dobré vidět.

Režisér a choreograf libereckéVánoční koledy, dlouholetý sólista v Divadle J. K. Tyla v Plzni a držitel Thálie za rok 2014 Richard Ševčík pracoval s libereckým baletním souborem poprvé. Svoje předchozí celovečerní balety s úspěchem uvedl v Plzni. Nadšení z nově vznikajícího představení přenesl Richard Ševčík i na liberecké tanečníky a celé zkoušení provázela přátelská atmosféra. Dějovou linii příběhu citlivě vystavěla autorova žena Kateřina Ševčíková. Originální hudbu kVánoční koleděsložil pozounista a skladatel Jan Matásek.Hudbu k baletnímu představení ještě nikdy nekomponoval. Díky nabídce choreografa Richarda Ševčíka získal novou a inspirativní zkušenost. Celovečerní hudební forma se pro Jana stala výzvou a možností, jak si plnit své skladatelské sny! Jan Matásek je dvorním skladatelem a rovněž hercem Divadla Minor a spolupracuje s řadou dalších divadel po celé České republice. Výpravné dobové kostýmy k Vánoční koleděnavrhl vynikající a zkušený výtvarník Tomáš Kypta, autorem scény je Luděk Hora. Tým inscenátorů doplňuje Jakub Mareš a Vratislav Mikan, kteří svými projekcemi a světelnými efekty navodí tu správnou tajuplnou atmosféru viktoriánské Anglie.

V hlavní roli starého lakomce Eduarda Vydřigroše se divákům představí dlouholetý člen baletního souboru, vyzrálý a přesvědčivý interpret dramatických rolí Jaroslav Kolář a talentovaný australský tanečník Rory Ferguson, jenž na sebe v loňské sezóně upozornil nominací na Cenu Thálie za roli důstojníka Pavla Maliny v Petrolejových lampách. Velkou taneční příležitost dostanou i ostatní členové baletního souboru, protože o herecky a tanečně rozmanité postavy nebude veVánoční koleděnouze! Klíčové role odehrají i děti, tolik nepostradatelné v Dickensově dojemném příběhu.

Druhá premiéra tanečního příběhu se uskuteční 25. listopadu 2018. Pak baletní soubor uvedeVánoční koledudo konce roku celkem třikrát, a to 2., 8., a 22. prosince 2018.

Tagy